Підшлункова залоза: норма і патологічні порушення

Зважаючи на особливості анатомічного розташування підшлункова залоза практично не доступна пальпації, тому для її обстеження найчастіше призначається проведення ультразвукової діагностики. УЗД підшлункової залози вважається досить інформативним, безболісним, доступним і безпечним методом, тому дозволяється для проведення навіть малюкам.
Методика дозволяє виявити запальний процес, аномалію будови, онкологічні новоутворення, конкременти, кістозні утворення, свищі, а також оцінити структуру і розмір підшлункової залози. До допоміжних методів діагностики відноситься лабораторний аналіз рівня ферментів і глюкози в крові, сечі. Ультразвукове дослідження виконується за наступними показниками:
- тривалий больовий синдром в області епігастрії з поширенням на поперекову ділянку;
- больові відчуття, коли промацуються місця проекції органу;
- великі новоутворення в області залози;
- підозра на ускладнення панкреатиту (асцит, некроз, кісти, пухлини);
- вперше діагностований діабет;
- в якості додаткового обстеження при виявленні змін задньої стінки шлунка або дванадцятипалої кишки.
Розміри підшлункової залози у малюків змінюються в залежності від віку. Так, наприклад, при народженні довжина становить близько 5,5 см, а до кінця першого року досягає 7 см. Приблизно в 18 років зупиняється інтенсивний ріст дитини і відповідно збільшення органу. Розміри підшлункової залози варіюють від 16 до 23 см в довжину, до 9 см в ширину і до 3 см завтовшки.
Слід зазначити, що при ультразвуковому дослідженні також оцінюються контури і структура органу (в нормі однорідна і складається з невеликих часточок). Ширина вірсунгова протоки не повинна перевищувати 2 мм. Не завжди підвищення ехогенності свідчить про патологію.
Крім цього, варто звернути увагу на підготовку до процедури. Підвищене газоутворення в кишечнику знижує інформативність УЗД. У зв'язку з цим за кілька днів до діагностики необхідно відмовитися від вживання овочів, фруктів, бобових і газованих напоїв. З медикаментів слід приймати ентеросорбенти, ферменти, проносні засоби та препарати, що зменшують здуття кишківника.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Розміри підшлункової залози при панкреатиті дещо змінюються, в залежності від площі ураження органу. У гостру фазу запалення розміри збільшуються, контури втрачають чіткість, розширюється проток. Крім того, візуалізуються зміни сусідніх структур, наприклад, здавлення великих вен. З метою додаткового обстеження рекомендується проведення дуплексного сканування. Також можливе виявлення обтурації жовчовивідних шляхів у вигляді переповнення жовчного міхура і дилатація холедоха. При хронічному запаленні обриси залози стають розмитими, структура неоднорідна, проток розширюється нерівномірно, а його стінки товщають.
Переклад російською мовою:
Ввиду особенностей анатомического расположения поджелудочная железа практически не доступна пальпации, поэтому для ее обследования зачастую назначается проведение ультразвуковой диагностики. УЗИ поджелудочной железы считается достаточно информативным, безболезненным, доступным и безвредным методом, поэтому разрешается для проведения даже малышам.
Методика позволяет обнаружить воспалительный процесс, аномалию строения, онкологические новообразования, конкременты, кистозные образования, свищи, а также оценить структуру и размер поджелудочной железы. К вспомогательным методам диагностики относится лабораторный анализ уровня ферментов и глюкозы в крови, моче. Ультразвуковое исследование выполняется по следующим показаниям:
- продолжительный болевой синдром в эпигастрии с распространением на поясничную область;
- болевые ощущения при прощупывании места проекции органа;
- крупные новообразования в области железы;
- подозрение на осложнения панкреатита (асцит, некроз, кисты, опухоли);
- впервые диагностированный диабет;
- в качестве дополнительного обследования при выявлении изменений задней стенки желудка или двенадцатиперстной кишки.
Размеры поджелудочной железы по УЗИ у малышей изменяются в зависимости от возраста. Так, например, при рождении длина составляет около 5,5 см, а к концу первого года достигает 7 см. Приблизительно в 18 лет останавливается интенсивный рост ребенка, соответственно, увеличение органа. Размеры поджелудочной железы варьируют от 16 до 23 см в длину, до 9 см в ширину и до 3 см толщиной.
Следует отметить, что при ультразвуковом исследовании также оцениваются контуры и структура органа (в норме однородная и состоит из небольших долек). Ширина вирсунгова протока не должна превышать 2 мм. Не всегда повышение эхогенности свидетельствует о патологии.
Помимо этого, стоит обратить внимание на подготовку к процедуре. Повышенное газообразование в кишечнике снижает информативность УЗИ. В связи с этим за несколько дней до диагностики необходимо отказаться от употребления овощей, фруктов, бобовых и газированных напитков. Из медикаментов следует принимать энтеросорбенты, ферменты, слабительные средства и препараты, уменьшающие вздутие кишечника.
Размеры поджелудочной железы при панкреатите несколько изменяются, в зависимости от площади поражения органа. В острую фазу воспаления размеры увеличиваются, контуры утрачивают четкость, расширяется проток. Кроме того, визуализируются изменения соседних структур, например, сдавление крупных вен. С целью дополнительного обследования рекомендуется проведение дуплексного сканирования. Также возможно обнаружение обтурации желчевыводящих путей в виде переполнения желчного пузыря и дилатация холедоха. При хроническом воспалении очертания железы становятся размытыми, структура неоднородная, проток неравномерно расширяется, а его стенки утолщаются.







