Лікар-педіатр про ентеровірусні інфекції у дітей
Педиатр, Эндокринолог, Детский эндокринолог
13 років досвіду
Лікар-педіатр Знаковська Юлія Миколаївна про симптоми та лікування ентеровірусних інфекцій.
Близько 90 відсотків дітей щороку хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції. Але є захворювання, які часто маскуються під ГРЗ, наприклад, ентеровірусні інфекції. У літньо-осінній період відмічається підйом захворюваності дитячого населення на етеровірусні інфекції, тому ця проблема актуальна і на даний час. Найчастіше хворіють діти у віці від трьох до десяти років.
— В чому полягає суть цієї інфекції?
Ентеровірусна інфекція включає в себе декілька десятків і навіть сотень різних вірусів. До них відносяться вірус поліомієліту, вірус Коксакі (тип А, В), ЕСНО та ін. Їх об'єднує один механізм — вірус потрапляє через рот і розмножуються в кишківнику. У дітей найчастіше зустрічаються такі форми вірусу, як герпангіна, раптова екзантема, синдром «рука-нога-рот», катаральна та кишкова форми.
— Як можна заразитися?
Збудник потрапляє в організм дитини повітряно-крапельним шляхом, наприклад, при кашлі та чханні хворої людини чи вірусоносія. Фекально-оральним шляхом через забруднену воду, контактно через брудні іграшки, рушники.
— З якими скаргами звертаються батьки до лікаря?
Скарги, з якими найчастіше звертаються батьки, — це поява у дитини високої температури тіла, висип на шкірі та в роті, біль у горлі, іноді розлади шлунково-кишкового тракту. Тому детальніше про основні форми ентеровірусної інфекції.
Раптова екзантема трапляється досить часто, але такий діагноз виставляється рідко, адже у дитини наявне лише підвищення температури тіла два дні, а коли вона падає з’являється висип на тілі, що схожий на висип при скарлатині, корі. Симптоми тривають три дні і самостійно проходять.
Герпангіна. Симптоматично проявляється появою в роті дитини дрібних везикул на слизовій щік, піденебінні, задній стінці глотки. Язичку, поодиноких на мигдаликах. І тим вона відрізняється від звичайної ангіни, де гнійники лише на мигдаликах. Згодом везикули перетворюються на язвочки, тому виникає біль у горлі, при ковтанні. Усе це супроводжується гіпертермією. Але герпангіна не має ніякого відношення до герпесвіруса, лікування специфічними противірусними препаратами не потребує. Покращення настає зазвичай через 8-10 днів.
Синдром «рука-нога-рот». Суть полягає в тому, що висип папульозного характеру з'являється на шкірі рук, ніг (долоні, стопи) і декілька елементів висипу в роті. Також відмічається гіпертермія.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
При катаральній формі виникають такі симптоми — закладеність носа, нежить, кашель, підвищення температури тіла, тому ця форма часто маскується під ГРЗ.
Кишкова форма — крім катаральних явищ, у дитини може боліти живіт, бути розріджений стілець і гіпертермія. Але симптоми інтоксикації і дегідратації не настільки виражені, як при гострих кишкових інфекціях.
— Яка діагностика захворювання?
Діагностика включає в себе рутинний метод обстеження — загальний аналіз крові, де можна побачити підвищення рівня ШОЕ, незначний лейкоцитоз (нейтрофільоз) або вони можуть бути в нормі. Використовується вірусологічний метод, серологічні методи (діагностичне значення має підвищення титру специфічних антитіл в 4 і більше разів).
— Як лікуватись від цієї інфекції і, чи можна робити це в домашніх умовах?
Звісно, дитину можна лікувати вдома, коли захворювання перебігає в легкій формі. Головне давати дитині багато пиття (компоти, чаї, електролітні розчини для пероральної регідратації), таким чином поповнювати дефіцит рідини. Застосовувати жаропонижуючі препарати у вікових дозах. Далі тільки симптоматичне лікування, бо специфічного не існує. Коли вірус проник в організм, його вже не вб'єш. Виздоровлення наступає через 10 днів.
— Як оберегтися, щоб не заразитися?
Потрібно дотримуватись правил особистої гігієни (часто мити руки, не користуватись чужими рушниками). Перед вживанням рідини з водопровідної системи слід обов'язково її прокип'ятити, також облити окропом продукти (фрукти), а тоді їх вживати. Хвора дитина підлягає ізоляції, а на осіб, що були в контакті, накладається карантин на 2 тижні. В осередку інфекції проводяться заходи дезінфекції.
Пам'ятайте !Не займайтесь самолікуванням своїх дітей. За медичною допомогою звертайтесь до лікаря. Будьте здорові!