Вплив пролактина на здоров'я людини
Однак інколи пролактин може бути вищим за норму і впливати на здоров'я жінки не тільки під час вагітності та грудного вигодовування. Чим небезпечний високий рівень пролактину для жінок у такому випадку розповідаємо далі.
Більша частина пролактину надходить з гіпофіза. Він виробляє і вивільняє (секретує) гормон. Гіпофіз — це невелика залоза розташована в основі мозку під гіпоталамусом. Це частина вашої ендокринної системи, яка відповідає за вироблення багатьох важливих гормонів, у тому числі пролактину. Дофамін (хімічна речовина мозку) і естроген (гормон) контролюють виробництво пролактину та його виділення гіпофізом.
Ваша центральна нервова система, імунна система, матка і молочні залози також здатні виробляти пролактин. Наступні фактори можуть сприяти утворенню пролактину в цих тканинах:
- Стрес.
- Постійні та тривалі масажі шийної ділянки.
- Надмірне фізичне навантаження.
- Стимуляція сосків фізичною напругою або неякісною білизною.
Підвищення рівня пролактину під час вагітності та годування груддю є нормальним, аномальне підвищення — це гіперпролактинемія, яка може спричинити сексуальну дисфункцію, безпліддя та лактацію у дорослих, які не годують грудьми. Інші негативні наслідки включають:
- Нерегулярні або відсутні місячні.
- Втрата лібідо (статевого потягу).
- Виділення з молочних залоз - галакторея (вироблення грудного молока, коли ви не вагітні або не годуєте грудьми).
- Проблеми з щитоподібною залозою.
- Безпліддя (внаслідок відсутності овуляції).
- Мастопатія.
- Остеопароз.
- Припливи.
- Сухість піхви.
- Збільшення ваги.
- Чутливість грудей.
- Акне.
- Гірсутизм (надмірний ріст волосся на тілі та обличчі).
- Пролактинома - це неракова пухлина гіпофіза, яка змушує його виробляти занадто багато пролактину. Основним ефектом пролактиноми є зниження рівня статевих гормонів, а саме естрогену та тестостерону. Пролактинома не є небезпечною для життя, але вона може викликати проблеми із зором, безпліддя та інші. Крім того, вона впливає на центральну нервову систему, що спричиняє дратівливість, плаксивість, депресивні стани, порушення сну.