Як боротися з сонливістю на роботі
Першими, хто страждає на сонливвість в робочий час — це люди, які не дотримуються графіка сну. Справа в тому, що наш організм — це складний механізм, який має біологічний годинник. Якщо людина щодня лягає спати в один і той же час (не пізніше 22.00) і спить годин 7-8, їй значно легше працювати, її енергії вистачає на весь день. Що стосується тих, хто часто лягає спати після опівночі, спить до 13-14-ї години дня, в них порушується робота його «внутрішнього годинника». У той час, як організм повинен спати (вночі), чоловік може перебувати в клубі, в дорозі або просто «сидіти в телефоні».
З цього можна зробити висновок — для відчуття бадьорості протягом дня необхідний суворий контроль над сном. Однією з провідних причин виникнення сонливості на роботі є гіпоксія, тобто дефіцит кисню в крові. Більшим ступенем це стосується людей, які працюють в задушливих приміщеннях, з великою кількістю співробітників, клієнтів, а також в кімнатах з поганою вентиляційною системою.
З накопиченням вуглекислого газу в приміщенні, зниженням концентрації кисню, людина починає відчувати втому, сонливість, може з'явитися позіхання, знижуватися працездатність.
Що потрібно робити, щоб побороти сонливість?
- • Регулярне провітрювання приміщення. Це не тільки наповнить кімнату киснем, а й зменшить концентрацію хвороботворних мікроорганізмів в повітрі. Вирушаючи на перерву, рекомендується відкрити вікна, хоча б, на 15-20 хвилин (в залежності від погодних умов).
- • Фізичні вправи. Щоб прогнати сонливість, потрібно встати зі стільця, прогулятися по коридору, зробити кілька поворотів тулубом, розвести і звести руки. Крім того, нетривале спілкування з колегою на будь-яку тему (анекдот) може добре підбадьорити.
- • Кава чай. З огляду на наявність кофеїну в даних напоях, їх можна використовувати для зменшення сонливості. Варто зазначити, що велика кількість кави може спровокувати прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску.
- • Легкий перекус замість важкого обіду. Людина, коли переїдає, надає навантаження на свій організм, витрачає велику кількість енергії для перетравлення, що супроводжується сонливістю.
- • Яскраве світло. Якщо працювати в приміщенні з поганим освітленням, організм сприймає це, як наближення вечора, виробляється мелатонін, внаслідок чого людина хоче спати.
Існує досить багато способів «прогнати» сон (гучна музика, прогулянка на свіжому повітрі), і кожен з нас може вибрати найбільш підходящий для себе. Важливо - завжди прислухатися до свого організму і давати йому відпочивати.