Підготовка до ПЛР-досліджень

05-02-2024
Діагностика методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) є одним з найбільш передових, точних і чутливих способів визначення різних захворювань. У його основі лежить процес, у якому спеціальні ферменти повторно реплікують ділянки РНК і ДНК патогенів, наявні у зразках біологічного матеріалу.
Підготовка до ПЛР-досліджень

Принцип роботи ПЛР полягає у використанні унікальних ферментів для багаторазового відтворення фрагментів РНК та ДНК збудників хвороб, які знайшлися у зразках біоматеріалів, таких як кров. Після цього лабораторні медпрацівники порівнюють виділені ділянки з базою даних, виявляють тип та концентрацію патогенів.

ПЛР проводять в ампліфікаторі - спеціальному пристрої, що використовується для термічної обробки пробірок зі зразками біоматеріалу. Процедури охолодження та нагрівання є необхідними етапами для успішної реплікації. Точне дотримання температурного режиму у цьому приладі має вирішальне значення для отримання правильних результатів аналізу.

Переваги ПЛР:

• Точне виявлення збудників через нуклеїнові кислоти.
  • Висока специфічність завдяки унікальності ДНК-фрагментів збудника.
  • Чутливість, що забезпечує ранню діагностику.
  • Стандартизований процес для різних збудників.
  • Швидкість отримання результатів.
  • Можливість виявляти гострі та приховані інфекції.
  • Мінімальний ризик помилкових результатів за дотримання процедур.

ПЛР-діагностика призначається у таких випадках:

• При рутинних оглядах, навіть без явних симптомів, для виявлення захворювань на ранніх стадіях.
  • За наявності певних симптомів, включаючи печіння та свербіж в області статевих органів, нетипові виділення, набряклість та почервоніння, дискомфорт при сексі, збільшення лімфатичних вузлів, висипання на статевих органах, хворобливе сечовипускання, набряк горла, закладеність носа, слабкість, лихоманка, біль у м'язах, кашель, втрата ваги, нічна пітливість.
  • Для діагностики COVID-19, виявляючи РНК вірусу SARS-CoV-2 у зразках носогорла або ротогорла. ПЛР-тестування на COVID-19 є особливо важливим через його високу точність та здатність виявляти вірус на ранніх етапах.

Захворювання, що діагностуються за допомогою ПЛР, включають вірусні гепатити, грип А і В, герпетичні інфекції, гонокок, трихомоніаз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, кандидоз, хламідіоз, цитомегаловірус, папіломавіруси, токсоплазмоз, гелікобактеріоз, лістеріоз, туберкульоз, інфекційний мононуклеоз, кліщовий енцефаліт та інші.

Підготовка до ПЛР-діагностики

У ПЛР-діагностиці застосовуються різні види біоматеріалів залежно від інфекції. Для тестів на ЗПСШ беруть мазок або зішкріб з уретри або шийки матки, а також сечу. Аналіз крові застосовується для виявлення герпесу, цитомегаловірусу, гепатиту, токсоплазмозу та ВІЛ. Мазок із зіва необхідний для діагностики мононуклеозу та цитомегаловірусу. Спинномозкова рідина досліджується при захворюваннях нервової системи, тканини плаценти – для внутрішньоутробних інфекцій, мокротиння чи плевральна рідина – для легеневих інфекцій.

Підготовка до аналізу залежить від типу біоматеріалу:

Підготовка до здачі крові:

• Здати кров слід натще, бажано вранці.
  • Уникати їди за 8-12 годин до здачі аналізу.
  • Утриматись від вживання алкоголю за 24 години до дослідження.
  • Уникати фізичних навантажень та стресів напередодні здачі аналізу.

Підготовка до здачі сечі:

• Збирати сечу потрібно вранці відразу після пробудження.
  • Використовувати стерильний контейнер для збирання.
  • Перед збиранням сечі провести ретельну гігієну статевих органів.
  • Намагатись виключити вживання багато рідини напередодні ввечері.

Підготовка до здачі урогенітальних зразків (мазок, зішкріб):

• Утриматися від статевих контактів за 2-3 дні до здачі аналізу.
  • Уникати спринцювання та використання місцевих антисептиків за кілька днів до дослідження.
  • Не здавати аналізи під час менструації та протягом 2 днів після її закінчення.
  • Перед аналізом провести ретельну гігієну статевих органів.
Oxford Medical Ilaya — это современный медицинский центр с крупным отделением репродуктивной медицины, а также поликлиникой для взрослых и дневным стационаром. Здесь установлено новое диагностическое и лечебное оборудование экспертного класса.
Центр «Медпомощь» специализируется на лечении и уходе за больными, оказании услуг лежачим и тяжелобольным пациентам. Выполнение самых сложных медицинских манипуляций и забор материала для анализов, современные исследования как в условиях клиники, так и на дому у пациента — ежедневная работа штата лицензированных врачей и медсестер.