Психологічний розвиток дитини (Психологическое развитие ребенка)

Розвиток психіки дитини – це складний і багатогранний процес, закони якого досі до кінця не вивчені.І він залежить від багатьох факторів, головним з яких є правильне виховання.
Новонароджене немовля абсолютно безпорадне і його емоції спрямовані на задоволення природних потреб. Але навіть у цьому віці діти відрізняються: одні кричать і багато рухаються, інші спокійніші.
З віком діти змінюються: вони набувають рис самостійності, опановують навички нових видів діяльності, розуміють межі порушення заборон тощо.
Факти, що характеризують розвиток дитини:
- Перехід від найпростіших реакцій до більш складних.
- Опанування навичок комунікації.
- Розвиток уяви.
- Прояви з самостійних дій.
Діти мають різний характер, але всі вони проходять однакові етапи розвитку, які описані в науковій літературі.
- У перший рік життя малюк освоює прості дії: він повзає, вистачає предмети, ходить, сидить і таке інше. Поступово розвивається і його мова – від нерозбірливих звуків до окремих слів.
- З настанням 2-3 річного віку дитина починає активно запам'ятовувати слова та відтворювати їх. Малюк починає сприймати себе як окремого суб'єкта, з'являється поняття внутрішнього "Я", він починає самостійно виконувати дії.
- У дошкільному віці (4 – 6 років) дитина вчиться оцінювати власні дії, вона вже чітко розуміє, що таке "добре" та "погано". Дитина засвоює елементарні ціннісні установки, починає стримувати свої емоції та спонукання, оскільки цього вимагають норми моралі. У цей період діти тягнуться до нових знань та відносною легкістю запам'ятовують великі обсяги інформації.
Особливості психологічного розвитку дітей
У процесі розвитку дитина пізнає різні види діяльності: ігрову, навчальну, спортивну, трудову тощо. На кожному віковому етапі домінує той чи інший її вигляд. Як відомо, дитина з'являється на світ не з готовими психічними процесами, вони формуються в міру її дорослішання. Удосконалюється пам'ять, увага, уява, мислення, воля, мова, емоційна сфера тощо. Згодом психічні процеси набувають довільного характеру.
Проблеми психологічного розвитку дитини
Розвиток дитини нерозривно пов'язаний з умовами, в яких вона зростає. Важливу роль у процесі виховання грає найближче оточення та особливості виховання малюка. Вченими доведено, що психологічний клімат сім'ї дуже впливає формування характеру дитини. Експерти стверджують, що нервові, неспокійні діти, схильні до хуліганства та бійок, зростають у сім'ях, де часто відбуваються конфлікти між батьками. І, навпаки, спокійні та умиротворені діти виховуються у сім'ях, де батьки ставляться один до одного з любов'ю та повагою. Найчастіше діти проектують відносини батьків на навколишніх однолітків.Якщо, наприклад, хлопчик бачить, як його батько піднімає руку на матір і лає її, то в його свідомості відкладається установка, що таке ставлення – це норма. Така дитина обов'язково спробує відтворити побачені будинки сцени серед своїх однолітків. Зазвичай хлопчики з неблагополучних сімей ображають і задирають дівчаток, навіть намагаються вдарити їх. Завдання педагогів та психологів - це виявлення таких проблемних дітей та робота з ними.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Важливо враховувати факт, що ці діти виховуються в умовах психологічного дискомфорту, а можливо, і домашнього насильства, тому доведеться докласти максимум зусиль під час роботи та виявити неабияке терпіння.
Переклад російською мовою:
Развитие психики ребенка – это сложный и многогранный процесс, законы которого до сих пор до конца не изучены. И он зависит от многих факторов, главным из которых является правильное воспитание.
Новорожденный младенец совершенно беспомощен и его эмоции направлены на удовлетворение природных потребностей. Но даже в этом возрасте дети отличаются: одни кричат и много двигаются, другие более спокойны.
С возрастом дети меняются: они приобретают черты самостоятельности, овладевают навыками новых видов деятельности, понимают границы нарушения запретов и так далее.
Факты, которые характеризуют развитие ребенка:
- Переход от простейших реакций к более сложным.
- Овладение навыками коммуникации.
- Развитие воображения.
- Проявления с самостоятельных действий.
Дети обладают разным характером, но все они проходят одинаковые этапы развития, которые описаны в научной литературе.
- В первый год жизни малыш осваивает простые действия: он ползает, хватает предметы, ходит, сидит и так далее. Постепенно развивается и его речь – от неразборчивых звуков до отдельных слов.
- С наступлением 2-3 летнего возраста ребенок начинает активно запоминать слова и воспроизводить их. Малыш начинает воспринимать себя как отдельного субъекта, появляется понятие внутреннего "Я", он начинает самостоятельно выполнять действия.
- В дошкольном возрасте (4 – 6 лет) ребенок учится оценивать собственные действия, он уже отчетливо понимает, что такое "хорошо" и "плохо". Ребенок усваивает элементарные ценностные установки, начинает сдерживать свои эмоции и побуждения, так как этого требуют нормы морали. В этот период дети тянутся к новым знаниям и относительной легкостью запоминают большие объемы информации.
Особенности психологического развития детей
В процессе развития ребенок познает различные виды деятельности: игровую, учебную, спортивную, трудовую и так далее. На каждом возрастном этапе доминирует тот или иной ее вид. Как известно, ребенок появляется на свет не с готовыми психическими процессами, они формируются по мере его взросления. Совершенствуется память, внимание, воображение, мышление, воля, речь, эмоциональная сфера и так далее. Со временем психические процессы приобретают произвольный характер.
Проблемы психологического развития ребенка
Развитие ребенка неразрывно связано с условиями, в которых он растет. Немаловажную роль в процессе воспитания играет ближайшее окружение и особенности воспитания малыша. Учеными доказано, что психологический климат семьи очень влияет на формирование характера ребенка. Эксперты утверждают, что нервные, неспокойные дети, склонные к хулиганству и дракам, растут в семьях, где часто происходят конфликты между родителями. И, напротив, спокойные и умиротворенные дети воспитываются в семьях, где родители относятся друг к другу с любовью и уважением. Очень часто дети проецируют отношения своих родителей на окружающих сверстников. Если, например, мальчик видит, как его отец поднимает руку на мать и ругает ее, то в его сознании откладывается установка, что подобное отношение – это норма. Такой ребенок обязательно попробует воспроизвести увиденные дома сцены в среде своих сверстников. Обычно мальчики из неблагополучных семей обижают и задирают девочек, даже пытаются их ударить. Задача педагогов и психологов - это выявление таких проблемных детей и работа с ними. Важно учитывать факт, что эти дети воспитываются в условиях психологического дискомфорта, а возможно и домашнего насилия, поэтому придется приложить максимум усилий во время работы и проявить немалое терпение.







