Усе, що пацієнт повинен знати про порядок проведення діагностики на хелікобактер — кров та дихальний тест
Підготовка до процедури
Імуноферментний аналіз крові (ІФА) на паразитів — один із видів діагностики концентрації антитіл до Helicobacter pylori. Це лабораторний імунологічний аналіз, у якому використовуються антитіла та їх здатність змінювати колір. Досліджується плазма крові, чутливість залежить від концентрації імуноглобулінів lgG, lgA і lgM.
Дихальний або уреазний тест на Helicobacter pylori — ще один різновид діагностики бактерії, який визначає у видихуваному повітрі частки вуглекислого газу, які утворюються при розщепленні уреази на аміак і вуглекислоту. Це простий та безпечний різновид діагностики, безпечний для дітей, та вагітних жінок.
(Наказ МОЗ від 10.02.2010 No 96 «Питання організації лабораторної служби», Наказ МОЗ від 18.08.2010 N 696 «Про затвердження Концепції управління якістю клінічних лабораторних досліджень на період до 2015 року»).
З чого складається процедура, як проводиться
Процедура ІФА відбувається в державній або приватній лабораторії, що має відповідну ліцензію. Збір крові виконує лаборант. Кров береться вранці натщесерце з ліктьової вени в суху стерильну пробірку. Відбирається 3-5 мл зразка. Висновок видається на руки пацієнту за кілька днів. Провести розшифровку та назначати терапію може тільки лікар, а не працівник лабораторії.
Дихальний тест проводиться в лабораторії або в кабінеті лікаря. Це безболісна процедура, не потребує додаткової підготовки. Пацієнт дихає протягом певного часу в спеціальну трубку. Важливо, що при цьому слина не повинна потрапити в трубку, бо це зіпсує результат.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
На час проведення аналізу впливає тип обладнання. Сучасні прилади зручні в порівнянні із першими. Під час виконання дослідження лікар отримує інформацію про ступінь тяжкості ураження шлунка. Треба уважно виконувати накази лікаря, щоб не зіпсувати діагностику. Сьогодні існує три типи обладнання для виконання такого дослідження. Вони мають схожу дію, відрізняються умовами використання.
Як має виглядати результат аналізу
Висновок фіксується на бланці та містить такі дані:
- паспортна частина;
- назва та адреса медичної установи;
- для ІФА: перелік антитіл lgG, lgA і lgM, у розшифровці знак (+) позначає позитивне значення, а знак (-) — негативне;
- для уреазного: процентний вміст стабілізованого ізотопу у видихуваному повітрі;
- печатка установи.
На що треба звернути увагу!
За три дні до аналізу треба припинити вживання спиртних напоїв та гострої, смаженої, копченої їжі. Не можна палити протягом доби, тому що нікотин негативно впливає на слизову оболонку шлунку. Між прийманням їжі та аналізом повинна бути відстань приблизно 8-10 годин. Перед дослідженням пити тільки негазовану мінеральну воду.
Чай, каву, газовану воду не вживати протягом доби до початку тесту. Зуби чистити, але ополіскувачем користуватися та жувати жуйку не потрібно.
Коли процедура неефективна
ІФА не завжди показувати правдивий результат. Якщо аналіз був зроблений до того, як імунітет людини розпізнав бактерію Helicobacter та почав виробляти антитіла, результат буде помилково негативний.
У разі приймання протисекреторних ліків та антибактеріальних препаратів уреазний тест назначають через 14 днів після приймання ліків. Для решти ліків перерва становить не менше 5 днів.
З практики лікаря
Іноді пацієнти скаржаться:
- в лабораторії не пояснили значення аналізів, відправили до лікаря;
- після проведення аналізу призначили ще один через деякий час, навіщо, не розумію;
- хотів пройти дихальний тест, а мені призначили аналіз крові;
- прийшов здавати кров посля обід, але не прийняли.