Антитюновий закон: чому це важливо
Наукові докази очевидні: пасивне куріння викликає серйозні захворювання та передчасну смерть серед некурців. Ось чому все більше країн приймають закони, які вимагають, щоб усі робочі та громадські місця були вільними від тютюнового диму.
Ці закони захищають право кожного дихати чистим повітрям.
- Пасивне куріння є отруйною сумішшю понад 7000 хімічних речовин, у тому числі сотні токсичних і щонайменше 69 тих, що викликають рак. Пасивне куріння викликає рак легенів, серцеві захворювання та інсульт у дорослих, які не палять. У немовлят і дітей це викликає синдром раптової дитячої смерті (СРДС), низьку вагу при народженні, респіраторні та вушні інфекції та важкі напади астми.
- Немає безпечного рівня впливу пасивного куріння. Навіть короткий вплив може викликати шкідливі зміни в серцево-судинній системі, що збільшує ризик серцевого нападу або інсульту.
- Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у всьому світі пасивне куріння вбиває понад 600 000 людей щороку.
- В Україні, за даними ВООЗ, поширеність куріння серед молоді віком 18-30 років зросла у 2020 році у порівнянні з 2019 — на 10% (з 27,6% до 30,4%).
Органи охорони здоров’я дійшли висновку, що єдиний спосіб захистити некурців від пасивного куріння – це вимагати повністю вільних від диму робочих місць і громадських місць. Саме тому в Україні уже з 11 липня 2022 року набирає чинності антитютюновий закон №1978. Цим законом буде передбачена заборона куріння пристроїв для нагрівання тютюну (iqos, glo та інші) у громадських місцях на рівні зі звичайними та електронними сигаретами, а також кальянами. До громадських місць належать:
- ліфти;
- ресторани;
- готелі;
- гуртожитки;
- вокзали;
- зупинки громадського транспорту;
- підземні переходи;
- громадський транспорт, зокрема й таксі;
- заклади охорони здоров’я;
- навчальні та культурні заклади тощо.
Крім того, із середини 2023 року заборонятиметься будь-яка реклама електронних сигарет і виробів для нагрівання, продаж ароматизованих сигарет та рідин, а також збільшиться розмір медичних попереджень (тепер інформація про негативні наслідки куріння буде займати 65% на пакуванні). Недотримання закону передбачає накладання штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.