Атопічна бронхіальна астма — запалення дихальних шляхів унаслідок контакту із алергенами та простими хімічними сполуками. Причини — домашні кліщі, пил, пір’я подушок, пилок, шерсть, корм для домашніх улюбленців. Діти та люди похилого віку найважче переносять цю недугу. Астма спричиняє запалення слизової оболонки бронхів, хоча на ранніх стадіях малопомітна: напади трапляються зрідка та швидко проходять.
Симптоми:
- свист під час дихання;
- приступи задухи;
- затяжні ГРВІ;
- кашель, зокрема нічний;
- різке та часте дихання.
На відміну від інших захворювань дихальних шляхів, при астмі ускладнений видих, а не вдих.
Як лікувати
Завдання лікаря — полегшити дихання та зупити реакцію на подразник. Антигістамінні препарати у формі інгаляторів активно використовуються у терапії. Дієвими є і нестероїдні протизапальні засоби, які застосовуються й у разі звичайної астми. Кортикостероїди необхідні при найважчих стадіях захворювання. Лікування може частково відбуватись у домашніх умовах, тому рекомендується дотримуватись профілактичних заходів:
- не контактувати із алергеном, який є причиною захворювання;
- не перебувати та не працювати у загазованих та запилених приміщеннях;
- не утримувати домашніх тварин, які можуть спричинити алергічну реакцію;
- користуватись спеціалізованими засобами побутової хімії для алергіків.
Як діагностувати
Анамнез та огляд пацієнта — передумова для попереднього діагнозу. Сухі розсіяні хрипи та кашель у ранкові години — ознаки бронхіальної астми.
Бета-андреноміметики допомагають виявити прихований бронхоспазм, бо їхня дія полягає у розслабленні м’язів бронхів. Порівнюється об’єм повітря, що видихається, перед прийом препарату та після. Якщо спостерігається значна різниця, захворювання підтверджується.
Наслідки
На пізніх стадіях атопічної бронхіальної астми спостерігаються приступи задухи. Важкість у грудях, сухий кашель, хрипи та складність вдиху — наслідок відсутності професійного лікування хвороби. Приступи недуги можуть переходити в астматичний статус, який супроводжується посинінням та проблемами із диханням. Ускладнення атопічної бронхіальної астми такі:
- ензема легенів;
- інвалідність;
- серцева та легенева недостатність;
- смерть.