Алергопроба — визначення індивідуальної чутливості до алергену внаслідок взаємодії невеликої його кількості із слизовою оболонкою, шкірою чи кров’ю. На основі результатів аналізу встановлюють методи лікування хворих, обирають медикаменти, які не викликають алергічних реакцій. Аналіз проводиться і перед застосуванням нових косметичних засобів, які містять безліч хімічних речовин, здатних викликати алергічні реакції. Схильні до алергії люди інколи навіть не здогадуються, які саме речовини викликають хворобливий стан. Встановлення причини розвитку алергічної реакції — передумова ефективних профілактичних заходів.
Основні показання
Алергопроби необхідні у разі наявності:
- сезонного або хронічного нежитю;
- закладеності носа впродовж тривалого періоду;
- бронхіальної астми;
- регулярних проявів задухи, кашлю, задишки;
- алергічного риніту;
- алергодерматиту;
- симптомів харчової алергії;
- набряків та почервоніння шкіри;
- кон’юнктивіту.
Як підготуватись до дослідження
Упродовж трьох днів перед аналізом необхідно уникати фізичних та емоційних перевантажень, але у день здачі аналізу пацієнту не потрібно себе обмежувати у їжі. Необхідно припинити застосування медикаментів, зокрема кремів та гормональних мазей. Антигістамінні та деякі інші засоби придушують реакцію шкіри на подразник, результати аналізу стають недостовірними. У разі неможливості призупинити використання — повідомити лікаря про застосування препаратів упродовж останніх двох тижнів. За допомогою додаткового тесту спеціаліст визначить вплив препарату та відкоригує результат аналізу.
Особливості аналізу
Найчастіше аналіз на алергію проводять шляхом шкірних проб. Вирізняють три основні методи:
- скарифікаційний;
- аплікаційний;
- внутрішньошкірний.
У разі скарифікаційного тесту шкіру обробляють спиртом та наносять невелику кількість алергену. Шкіру проколюють, подразник проникає в епідерміс, але кровоносні судини залишаються неушкодженими. Внутрішньошкірний тест передбачає введення незначної кількості алергену у шкіру. Дії подібні до проб Манту. Якщо пластир із алергеном приклеюють на шкіру, це аплікаційний тест. Таку процедуру часто використовують для встановлення фактора, що зумовив алергічний дерматит.