Алергія на укуси комах — алергічна реакція на контакт із комахами та продуктами їх життєдіяльності у результаті укусу. У кров’яне русло потрапляє алерген, який і спричиняє погіршення здоров’я людини. Особливо небезпечними є комарі, бджоли, оси та мурахи.
Симптоми гострої алергічної реакції:
- задишка;
- опухлість місця укусу;
- тривога;
- запаморочення, падіння кров’яного тиску;
- кропив’янка;
- пришвидшений пульс.
Симптоми місцевої алергічної реакції мають локальний характер. До них належать:
- невелику припухлість;
- біль;
- висипи;
- підвищення температури;
- почервоніння;
- свербіж.
Якщо у хворого місцева алергія, можна обійтись без медичної допомоги. Але у разі гострої алергії звернення до лікаря обов’язкове.
Як лікувати
Алергічна реакція на укуси комах долається за допомогою введення у кров адреналіну. У тяжких випадках використовуються крапельниці, киснева терапія та інші процедури, що призначаються в індивідуальному порядку. Поки стан хворого не стабілізується, він перебуває під постійним наглядом лікаря. Якщо алергічна реакція трапляється із пацієнтом не вперше, то рекомендується носити із собою дозу адреналіну, щоб полегшити наслідки укусу та дочекатись надання професійної медичної допомоги.
Яку діагностику проходити
Під час анамнезу алерголога цікавить:
- чи проявлялись алергічні реакції раніше;
- як виражалась поточна проблема;
- який різновид комахи, що вжалила;
- чи були дієвими використані протиалергенні препарати.
Застосовуються і методи лабораторної діагностики з причинно-значущими інсектними алергенами in vitro. Їхнє завдання — виявлення специфічних речовин у сироватці крові шляхом хемілюмінесцентного, імуноферментного та радіоалергосорбентного аналізу.
Наслідки
Найбільш небезпечна алергічна реакція — результат укусу в шию або обличчя. Відразу звертайтесь за медичною допомогою, оскільки набряк гортані чи язика може спричинити задуху. Інколи, особливо після повторного укусу, настає анафілактичний шок, який характеризується задухою, нудотою, нетриманням сечі або калу, стрибками артеріального тиску, втратою свідомості. У разі відсутності медичної допомоги можливий летальний кінець. Пізня алергічна реакція трапляється у 2-5% випадків через 6-12 годин після укусу. Вона негативно впливає на роботу серця, печінки, нирок, лімфатичних вузлів та нервової системи.