Алергічний висип — шкірне захворювання, що відзначається появленням блідо-червоних вузликів або бляшок унаслідок реакції організму на алергени. Хвороба викликає свербіж. Висип може спостерігатись на якій завгодно ділянці шкіри, зокрема, вражаються губи, обличчя, вуха. А у найбільш неприємних випадках — навіть горло та язик.
Як лікувати
Лише кваліфікований алерголог призначає лікування. Застосовуються кортикостероїдні та антигістамінні препарати, а креми та мазі знімають запалення та свербіж. Навіть натуральний препарат може викликати додаткову алергічну реакцію. Тому спочатку медикамент тестують на невеликій ділянці незараженої шкіри. Не варто займатись самолікуванням, що особливо стосується шкіри обличчя. Вона дуже чутлива та схильна до пошкоджень, від наслідків яких непросто позбутись. Схильним до розвитку алергічної висипки пацієнтам необхідно дотримуватись профілактики: виконувати фізичні, дихальні вправи та вести здоровий спосіб життя. Важливо постійно мати при собі вивірений препарат від алергії.
Яку діагностику проходити
Призначається фізикальне дослідження. Оглядаючи пацієнта, алерголог:
- оцінює кількість висипань (рясні, одиничні);
- аналізує симетричність/асиметричність джерел пошкодження;
- враховує наявність та розміщення острівців здорової шкіри, локалізацію шкірних ушкоджень.
Мета анамнезу — визначення набору факторів, які могли викликати висипання. Особливо анамнез є актуальним у разі повторного прояву хвороби. Отримана інформація підтверджується результатами аналізів.
Пацієнт повинен надати лікарю відомості про:
- розвиток захворювання;
- симптоми;
- поточне та попереднє лікування;
- перенесені або наявні хвороби;
- стан функціональних систем.
Для встановлення точного діагнозу та ефективного лікування спеціаліст призначає додаткові дослідження:
- біопсію;
- мікроскопію;
- шкірні скарифікаційні проби;
- аналіз крові та сечі;
- гістологічне дослідження;
- біохімічні аналізи.
Наслідки
Алергічний висип викликає такі патологічні зміни:
- задишку;
- підвищення температури тіла;
- зниження артеріального тиску;
- розлади шлунково-кишкового тракту.
Захворювання може зумовити набряк Квінке, який ззовні нагадує звичайну шкірну припухлість. Розвиток набряку розпочинається із шкіри щік, поступово доходить до гортані та викликає задуху. Ще одне серйозне ускладнення — анафілактичний шок. Це викид у кров серотоніну, гістаміну, брадикіну, що у разі відсутності своєчасної допомоги призводить до летального наслідку.