Харчова алергія — алергічна реакція на прийом певних продуктів або харчових добавок. На цей недуг хворіють близько 20% населення планети. У більшості випадків це результат споживання курячих яєць, молока, горіхів, морепродуктів, м’яса, злаків, бобових, фруктів та овочів.
Симптоми:
- задуха, ускладнене дихання, виділення через ніс;
- ангіневротичний набряк, атопічний дерматит, кропив’янка;
- болі органів ШКТ, блювота, діарея;
- свербіж, сльозотеча, почервоніння очей;
- понижений артеріальний тиск.
Як лікувати
Основа лікування — зниження рівня токсинів в організмі. Для цього застосовують сорбенти (лактофільтрум, ентеросгель, фільтрум) та протиалергічні препарати (телфаст, кестин, кларитин). Необхідно вилучити із раціону продукти чи харчові добавки, що викликають алергію. Якщо це не можливо, лікар призначає дієту, поступово збільшуючи кількість продукту, що містить алерген. Наприклад, дитину віком до двох років не годують потенційно алергенними продуктами, але потім їх мінімальні дози додають до раціону. Організм звикає до їжі, тож алергічні реакції малоймовірні. Повністю позбутись харчової алергії нереально, проте правильне харчування та здоровий спосіб життя дозволяють мінімізувати її прояви.
Як діагностувати
IgE-радіоалергосорбентний тест дозволяє визначити рівень антитіл у крові та встановити алерген. Цікавий метод діагностування — елімінаційна дієта. Потенційні алергенні продукти вилучаються із раціону на 1-2 тижні. Лікар регулярно спостерігає за змінами стану здоров’я пацієнта. Шкірні проби — найефективніший метод встановлення алергену, хоча його результати потребують підтвердження іншими методами діагностики, наприклад, шляхом введення ін’єкцій та стратифікації.
Наслідки
Якщо захворювання не лікувати, з’являються потужні прояви алергодерматиту та збільшується кількість продуктів, що викликають алергічні реакції, імунітет слабшає, організм стає вразливим до алергії побутового характеру. Харчова алергія може спричинити хвороби дихальної системи, зокрема бронхіальну астму, та інших органів.