Гормональні препарати при клімаксі
Гормональна терапія в періоді менопаузи має замісне значення. Її основне завдання полягає в нормалізації рівня гормонів і усуненні клінічних ознак клімаксу. Менопауза є фізіологічним періодом, протягом якого спостерігається поступове пригнічення репродуктивної функції через гормональну перебудову організму.
Симптоми клімаксу
В середньому, клімакс починається в 45-50 років і триває близько 10-ти років. Серед основних ознак менопаузи слід виділити:
- Порушення менструальної функції. Менструації стають меншими за об'ємом, нерегулярними, з довгими періодами затримки.
- Напади припливу, коли жінка відчуває жар в області обличчя, верхньої половини тулуба.
- Виражене потовиділення.
- Дратівливість, плаксивість, неуважність.
- Порушення сну різного характеру (часті пробудження в нічний час, безсоння).
- Коливання артеріального тиску.
- Головний біль.
- Зниження статевого потягу.
- Нездужання.
Гормональні коливання можуть провокувати розвиток дисфункціональних маткових кровотеч, а також появу нервово-психічних розладів. При клімаксі відбувається повільне згасання жіночих функцій. Він ділиться на три стадії: пременопауза, менопауза, постменопауза. У кожній стадії гормональні препарати відіграють певну роль, тому розроблені спеціальні схеми терапії.
Так, в пременопаузі гормональні препарати призначаються курсами і дозволяють відновити знижений рівень естрогенів, нормалізувати менструальний цикл. Якщо розглядати постменопаузу, для якої характерні процеси атрофії ендометрія, гормонотерапія призначається на постійній основі і спрямована на попередження розвитку кровотеч.
Під час клімактерічного періоду близько 80% жінок страждають від клінічних симптомів і тільки 13-14% звертаються до гінеколога з метою проведення діагностики та визначення схеми гормонотерапії.
Види гормонотерапії
Залежно від результатів обстеження, лікар може використовувати два типи прийому гормональних засобів:
- Короткострокова терапія - використовується в разі необхідності зменшення ознак гормонального дисбалансу. Її тривалість становить близько 1-2 років. Основні цілі даної схеми полягають в корекції нейровегетативних, психологічних розладів, урогенітальної патології і косметичних дефектів.
- Довгострокова - призначається в разі виявлення шляхом діагностики серйозної дисфункції центральної нервової системи, статевих залоз.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Тривалість терапії може досягати 10-ти років. Завдання даної схеми полягає в попередженні розвитку остеопорозу, важких порушень роботи головного мозку (хвороби Альцгеймера), ішемічної хвороби серця.
Чи небезпечні гормональні засоби?
На відміну від жінок, які проживають в західних країнах, українки часто побоюються прийому гормональних препаратів. Справа в тому, що на сьогоднішній день існують медикаменти нового покоління, побічні реакції яких зведені до мінімуму. Переваги сучасної гормонотерапії:
- Натуральність. Препарати складаються з компонентів, отриманих завдяки хімічному синтезу, і повністю ідентичні тим, що продукуються в яєчниках. Ось чому жіночий організм сприймає препарати як власні компоненти.
- Відсутність звикання. Прийом гормональних засобів можна припинити в будь-який час, однак рівень естрогенів знову знизиться, і з'являться ознаки клімаксу. При тривалому прийомі ліків клінічний ефект не знижується.
- Відсутність ризику появи чоловічих ознак, наприклад, підвищеного росту волосся у жінки. Препарати нового покоління не містять гормони надниркових залоз, які раніше могли викликати грубість голосу, появу вусів у жінки.
- Мінімальний ризик збільшення маси тіла.
- Зниження ризику розвитку онкологічних захворювань. Так, до складу гормональних засобів входять прогестагени, які зменшують ймовірність раку тіла матки.
- Косметичний ефект. Жінка з нормальним рівнем гормонів виглядає більш молодою, активною. Вона не страждає від безсоння, сухості слизової піхви, випадання волосся, пригнічення лібідо і ожиріння.
- Зручна форма випуску (у вигляді спрея, пластиру, кільця, підшкірних імплантів, ін'єкцій, комбінованих засобів, міні-пілі).
Протипоказання
Будь-який лікарський засіб має свої протипоказання, і гормональні - не виняток. До числа обмежень для прийому відноситься:
- Високий ризик тромботичних ускладнень.
- Рак шийки матки, молочних залоз.
- Важка печінкова недостатність.
- Декомпенсований діабет.
- Вагітність.
- Маткові кровотечі.
- Лактація.
Щоб знизити ризик розвитку побічних реакцій, слід пройти обстеження:
- Огляд у гінеколога.
- Дослідження рівня гормонів.
- Цитологічний аналіз мазків.
- Ультразвукове дослідження репродуктивних органів.
- Біопсію ендометрія.
Після початку гормонотерапії через 3 місяці необхідний повторний візит до лікаря. Потім консультація гінеколога проводиться двічі на рік.
Побічні реакції
Неправильний вибір схеми гормонотерапії, а також недотримання лікарських рекомендацій може призвести до появи побічних ефектів, таких як:
- Судинний тромбоз (тромбофлебіт вен гомілки, тромбоемболія легеневої артерії, ішемічний інсульт), що обумовлено підвищенням в'язкості крові на тлі прийому гормональних препаратів.
- Прогресування цукрового діабету, гіпертонічної хвороби.
- Застій жовчі, розвиток холециститу, дискінезії жовчовивідних шляхів.
- Прогресування панкреатиту, виразкового коліту.
Не можна сказати, який гормональний засіб є найкращим, адже таким вважається той препарат, який підібраний індивідуально для кожної жінки з урахуванням особливостей її організму.