Видалення стороннього тіла з носа — це медичні заходи, спрямовані на усунення із носа чужорідного предмета, який перешкоджає диханню та завдає дискомфорту. У більшості випадків через надмірну цікавість страждають діти. Сторонні тіла через ніздрі або горлянку потрапляють у нижній носовий прохід, інколи застрягають між носовою раковиною та перегородкою. Найчастіше це невеликі іграшки, живі організми, ватні тампони, відламаний шматок хірургічного інструмента, уламок кістки, шматок деревини.
Підготовчі процедури
Лікар зупиняє кровотечі та у разі наявності фіксує уламки кісток. Якщо наявний перелом носа, виправлення потрібно здійснювати максимально швидко.
Видалення стороннього тіла із носа
Найперше пацієнт може висякати ніс. Але стороннє тіло повинно мати невеликі розміри та не завдавати болю. Потрібно поступово пришвидшувати потік повітря. Декілька крапель судиннозвужувального розчину допоможуть попередити подразнення судин. У разі посилення відчуття дискомфорту відразу звертатись за медичною допомогою.
Застосовувати тугий гачок може лише кваліфікований спеціаліст. Пацієнту під місцевою анестезію заводять гачок за чужорідне тіло та плавними рухами виводять небажаний предмет із носової порожнини.
Хірургічне втручання проводять лише у разі неефективності інших методів. Оскільки операція відбувається на обличчі, щоб попередити паніку пацієнта, вводять загальний наркоз. Завдання лікаря — не лише усунути стороннє тіло, а й залишити якомога менший слід від операції.
Показання та протипоказання
Показання:
- чхання;
- водянисті виділення;
- сльозотеча;
- постійне роздратування;
- хронічні запальні процеси слизової оболонки носа;
- виділення кров’янистого та смердючого гною;
- закладеність носа;
- носові камені.
Протипоказання — струс головного мозку та набряки глибоких відділів носової порожнини. Забороняється самостійно видаляти стороннє тіло, щоб не:
- травмувати слизову оболонку;
- спричинити кровотечу;
- просунути його у носоглотку, органи дихання та стравохід.
Наслідки
Результат видалення стороннього тіла із носа — комфортне дихання, відсутність гнійних виділень та больових відчуттів.