Слуховий апарат ― це електроакустичний пристрій, який зазвичай поміщається у вусі або за вухом власника та призначений для посилення й модуляції звуку для його власника.
За способом обробки вхідного сигналу слухові апарати бувають різних типів.
Цифрові. Створені з використанням сучасних технологій. Вони ідеально підходять людям різного віку з різним ступенем глухоти, крім того, представлені на ринку різноманітними дизайнами. Безперечною перевагою таких пристроїв вважають максимальну можливість корекції слуху, а також фільтрації звуків, придушення зовнішніх шумів.
Аналогові. Влаштовані таким чином, що посилюють всі звуки навколишнього світу. До недоліків таких пристроїв належить відсутність можливості виділяти людський голос і пригнічувати непотрібні зовнішні шуми (гул автомобілів, шум вітру, непотрібні фонові звуки).
Залежно від типу слухових апаратів вони поділяються на:
- очкові;
- внутрішньоканальні;
- внутрішньовушні, які, в свою чергу, бувають двох видів: конха і напівконха;
- завушні;
- кишенькові.
Залежно від способу провідності звуку розрізняють апарати з:
- повітряною передачею (відбувається посилення мови, що надходить в мікрофон і безпосередньо у вушний канал передається більш гучний звук за допомогою гарнітури);
- кістковою провідністю (при використанні такого аксесуара передається тільки вібрація, а використовується апарат у тих випадках, коли є порушення провідності звуку).
Для того щоб визначитися з вибором слухового апарата, слід знати основні переваги та недоліки різних видів пристроїв. Варто враховувати всі ці нюанси, а також індивідуальні відчуття при тестуванні того чи іншого аксесуара.
Використання слухового апарата показано у більшості форм порушення слуху. Виняток ― пацієнти з епілепсією, судомним синдромом, важкою формою нервової недуги в стадії загострення. Якщо наявне запалення у вусі та слуховому проході або екзема органів слуху, заборонено використовувати пристрої, що розміщуються всередині слухового каналу.
Вибором звукопідсилюючого апарата займається лікар-сурдолог. Щоб пацієнт із порушенням слуху сприймав звуки максимально природно, проводять апаратну діагностику, що виявляє постраждалі ланки в слуховому аналізаторі. Ураховуючи отримані результати, лікар порадить потрібний прилад.