Промивання пазух носа методом «Зозуля» ― це процедура, заснована на виведенні надлишків рідини та гною з пазух під дією негативного тиску. При промиванні носа пацієнт повинен промовляти «ку-ку-ку». Це дає можливість уникнути попадання вмісту в гортань. Метод був придуманий Артуром Проетцом під назвою «метод вакуумного переміщення рідин». Процедура безболісна, але часто у хворих виникає паніка перед таким промиванням. У процесі маніпуляції ексудат у пазухах змішується з розчином, після чого їх всмоктує спеціальний вакуумний катетер.
Підготовчі процедури
Перед проведенням маніпуляції лікар обробляє слизову оболонку носа судинозвужувальними краплями. Вони також допомагають знизити болючі відчуття під час проведення промивання.
Промивання пазух носа методом «Зозуля»
Пацієнт розміщується горизонтально, голову закидає під кутом 45о. Після цього до одного носового отвору подається катетер, через який повільно вводиться антисептичний розчин, що має протизапальну, антибактеріальну та протинабрякову дії. До іншої ніздрі підводиться трубка, через яку за допомогою вакууму відкачується введений засіб разом з ексудатом. На кожний носовий отвір витрачається близько 150 мл засобу, іноді більше. Усе залежить від кількості вмісту в носових ходах. Тривалість одного сеансу 10-15 хвилин. Повний курс повинен складатися з 5-10 сеансів.
Показання та протипоказання
Процедура застосовується при захворюваннях синуса, серед яких:
- риніти будь-якого походження (вірусні, бактеріальні, алергічні);
- гайморити, у тому числі на тлі поліпозу носа;
- аденоїди.
- «Зозуля» — відносно безпечна процедура, однак не варто проводити промивання носа з її допомогою у:
- дітей віком до 5 років;
- хворих на епілепсію та психічні розлади.
Наслідки
Хоча процедура безпечна, неправильне застосування апарату іноді може мати небажані наслідки для пацієнта:
- носова кровотеча;
- легкий головний біль;
- відчуття печіння в носі;
- почервоніння очей;
- чхання;
- закладеність у вухах.