Інстиляція сечового міхура ― це процедура, що застосовується в урології для лікування різних захворювань, наприклад, при інфекціях нижніх сечових шляхів, циститах, пухлинах сечового міхура, коли необхідно вливання ліків безпосередньо в сечовий міхур. Необхідність процедури обумовлена тим, що при звичайних шляхах введення антибіотиків в організм їх концентрація в сечі може бути недостатня для ефективного придушення патогенної мікрофлори, що викликала запалення. Крім того, проникнення антибіотиків у товщу стінки сечового міхура, як правило, утруднено.
Підготовчі процедури
Попередньо потрібно здійснити цистоскопію та біопсію. Безпосередньо перед проведенням процедури пацієнт повинен обов'язково помочитися.
Інстиляція в сечовий міхур
Міхур спорожняється за допомогою катетера (для цієї мети у чоловіків використовується довгий м'який катетер з невеликим діаметром), до нього приєднують шприц і вводять необхідний засіб. Тривалість маніпуляції становить близько 15 хвилин. Обсяг введеної речовини зазвичай становить від 50 до 100 мл. При введенні катетера може відчуватися легкий дискомфорт, який потім проходить. Проводиться процедура не частіше, ніж один раз на тиждень. Кількість маніпуляцій призначається лікарем виходячи з динаміки перебігу захворювання та інших аспектів (стану хворого, переносимості препарату).
Інстиляція має деякі переваги.
- При місцевому введенні концентрація речовини виходить максимальною. Особливо ця методика необхідна при вагітності.
- Тривалий вплив. Препарат знаходиться в міхурі близько трьох годин, що забезпечує можливість довгостроково впливати на зону ураження.
- Необхідна речовина проникає в глибокі шари органу, що обумовлює ефективний вплив, необхідний при тривалому хронічному запаленні.
Показання та протипоказання
Основними показаннями для проведення вважають:
- хронічний цистит;
- пухлини сечового міхура;
- хламідіоз;
- рецидивуючі інфекції нижніх сечових шляхів;
- постзапальна лейкоплакія сечового міхура.
Протипоказання:
- інфекції у гострій стадії;
- туберкульоз сечового міхура;
- ушкодження уретри, викликані травмами;
- гострий цистит.
Наслідки
Серед ускладнень можливі:
- травми сечового міхура (при некоректному введенні катетера);
- загострення хронічного уретриту;
- уретральна лихоманка;
- пієлонефрит.