Жіноча цистоскопія ― це обстеження внутрішніх стінок сечового міхура за допомогою специфічного приладу цистоскопа. Проводять не тільки в діагностичних цілях, але і в лікувальних ― завдяки цистоскопу можна провести видалення пухлини, припекти виразки, ввести в порожнину міхура потрібний медикамент, подрібнити й видалити відкладення та ін. Цистоскоп буває гнучким і звичайним. Жорстка цистоскопія проводиться звичайним цистоскопом ― вона дозволяє більш ретельно дослідити сечовивідні шляхи й сечовий міхур, однак викликає не зовсім комфортні відчуття у пацієнта.
Гнучка цистоскопія менш болюча, але і менш інформативна для лікаря. Прилад вводиться через уретру, що дає можливість оглянути всі поверхні слизових оболонок на наявність яких-небудь виразок, змін, закупорок. Коли прилад введений у порожнину міхура, лікар поступово вводить туди ж стерильний розчин, щоб добре оглянути всі стінки. Якщо треба, за допомогою того ж цистоскопа вводяться супутні інструменти, наприклад, для біопсії, щоб взяти шматочок ураженої або підозрілої тканини на діагностику. Лікар призначає цистоскопічне дослідження при:
- інтерстиціальному, хронічному, часто загострюваному циститі;
- появі крові в сечових виділеннях;
- енурезі;
- виявленні атипових клітинних структур при дослідженні сечі (підозра на пухлину);
- болісному виділенні сечі;
- синдромі хронічного тазового болю;
- сечовому каменеутворенні;
- новоутвореннях системи сечовиділення;
- прискореному сечовипусканні невідомої етіології.
У лікувальних цілях цистоскопію використовують для:
- видалення новоутворень в порожнині міхура;
- подрібнення і виведення каменів;
- позбавлення закупорок і звужень сечових шляхів;
- припікання кровоточивих поверхонь на стінках органа.
Цистоскопію не проводять при:
- гострій стадії запального процесу в сечовому міхурі;
- запаленні сечових шляхів;
- виділенні крові із сечових шляхів;
- лихоманці, пов'язаної з інфекційними захворюваннями сечовидільної системи;
- тяжкій формі порушення згортуваності крові.
Процедуру проводять натщесерце. Безпосередньо перед здійсненням цистоскопії жінці необхідно утриматися від сечовипускання хоча б за 1 годину до обстеження. Перед введенням датчика повністю обробляють зовнішні статеві органи, що виключає можливість занесення інфекції. Безпосередньо перед початком проводять місцеве знеболення. Однак іноді проводиться регіонарна, або загальна, анестезія (при біопсії, наприклад).