Гостра респіраторна вірусна інфекція — це вірусне ураження носа, легень, трахей або всієї респіраторної системи, що спричиняє ускладнене дихання та загальне ослаблення організму. Передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. Ускладнення найчастіше виникають у людей похилого віку або осіб із порушеннями у роботі імунної системи. За відомостями ВООЗ, щороку 2,6 млн дітей помирає від ГРВІ.
Симптоми:
- закладеність легенів або носа;
- кашель;
- запальні процеси горла;
- загальна слабкість;
- водянисті слизові видалення із носа;
- болі у м’язах;
- жар та озноб;
- ускладненість дихання;
- недостатній рівень кисню у крові;
- часті відчуття та стани запаморочення.
Як лікувати
Лікування базується на усуненні токсичних впливів, зволоженні слизових оболонок та подоланні симптомів. Вирізняють декілька основних методів лікування ГРВІ.
- Застосування речовини озельтамівір, що ефективна лише проти вірусів групи А та В.
- При дезінтоксифікації пацієнт п’є велику кількість рідини, щоб не лише вивести шкідливі речовини, а й відновити рівень рідини. Не варто вживати алкогольні напої. Їсти багато не рекомендується, щоб не сприяти розповсюдженню токсинів.
- Зволоження слизових оболонок забезпечує підвищення місцевого імунітету. Використовуються спреї, основа яких — кухонна сіль або морська вода. Ефективне доповнення — зволожувачі повітря та вологі прибирання приміщення.
- Симптоматичне лікування базується на усуненні найбільш неприємних ознак ГРВІ. При підвищеній температурі застосовуються препарати, де діючою речовиною виступає парацетамол чи ібупрофен. А щоб позбутись набряку слизової оболонки, використовуються деконгестанти.
Яку діагностику проходити
Лікар вивчає прояви захворювання при безпосередньому огляді та на основі показань пацієнта. Використовує експрес-методи, ПЛР діагностику та метод визначення нейрамінідазної активності. Підвищені показники лімфоцитів та ШОЕ у крові свідчать про ускладнений перебіг ГРВІ. Головне завдання діагностики — встановити збудник захворювання, для чого використовуються лабораторні методи.
Наслідки
Ускладнення ГРВІ:
- пневмонія;
- бронхіоліт;
- гайморит;
- синусит;
- бронхіт;
- фронтит;
- середній отит;
- менінгіт;
- мінінгоенцефаліт;
- неврит;
- помилковий круп;
- судоми;
- аритмія;
- міокардити;
- летальний кінець.
У дітей захворювання стає причиною:
- холангіту;
- інфекцій сечостатевої системи;
- панкреатиту;
- септикопіємії.