Що робити, якщо діагностовано запалення жовчного міхура?

Холецистит – запалення жовчного міхура. Жовчний міхур є невеликим органом грушоподібної форми, розташований у правій частині живота (черевної порожнини) під печінкою. Жовчний міхур містить травну рідину (жовч), що виділяється в тонку кишку.

У більшості випадків камені в жовчному міхурі, що закупорюють трубку, що виходить із жовчного міхура, викликають холецистит. Це призводить до накопичення жовчі, яка може спричинити запалення. Інші причини холециститу включають проблеми з жовчними шляхами, пухлини, серйозні захворювання та деякі інфекції.

Якщо не лікувати, холецистит може призвести до важких, іноді небезпечних для життя ускладнень, таких як розрив жовчного міхура.

Симптоми холециститу можуть включати:

• сильний біль у верхній правій частині або в центрі живота;
  • біль, що поширюється на праве плече або спину;
  • болючі відчуття при доторкуванні до живота;
  • порушення перетравлення їжі;
  • гіркота в роті;
  • нудота;
  • блювання;
  • лихоманка

Симптоми холециститу часто виникають після прийому їжі, особливо великої або жирної.

Діагностика холециститу

Зазвичай лікар запитує, чи був у людини в анамнезі холецистит, оскільки він часто рецидивує. Також він проведе фізичне обстеження.

Тести візуалізації, які можуть бути показані, включають:

• Загальний аналіз крові: високий рівень лейкоцитів може вказувати на інфекцію. Високі рівні білірубіну, лужної фосфатази та амінотрансферази в сироватці також можуть допомогти лікарю поставити діагноз.
  • КТ або УЗД: зображення жовчного міхура можуть виявити ознаки холециститу.
  • Сканування гепатобіліарної імінодіоцтової кислоти: також відоме як холецистографія, або гепатобіліарне сканування. Це сканування створює зображення печінки, жовчного міхура, жовчних шляхів і тонкої кишки.

Інформація, отримана з цих тестів, дозволяє лікарю відстежувати виробництво та потік жовчі з печінки в тонкий кишківник. При цьому вони можуть визначити, чи є засмічення, і, якщо так, підтвердити його місцеперебування.

Лікування холециститу зазвичай проходить в стаціонарі. Лікування може включати:

• Спеціальна лікувальна дієта.
  • Приймання анальгетиків.
  • Антибіотики для лікування інфекції.
  • Видалення жовчного міхура. Хірурги можуть виконати видалення жовчного міхура, що називається холецистектомією, шляхом відкритого висічення черевної порожнини або лапароскопії.
  • Осушення жовчного міхура для лікування та запобігання поширенню інфекції (черезшкірна холецистостомія).
  • Видалення жовчних каменів в області закупорки загальної жовчної протоки.

Профілактика холециститу

Ви можете зменшити ризик холециститу, вживаючи наступних заходів для запобігання утворенню жовчних каменів:

• Худніть повільно. Швидка втрата ваги може збільшити ризик утворення каменів у жовчному міхурі.
  • Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага підвищує ймовірність утворення каменів у жовчному міхурі. Щоб досягти здорової ваги, зменште споживання калорій і збільште фізичну активність. Підтримуйте здорову вагу,
  • продовжуючи правильно харчуватися та займатися спортом.
  • Виберіть здорову дієту. Дієти з високим вмістом жиру та низьким вмістом клітковини можуть збільшити ризик утворення каменів у жовчному міхурі. Щоб знизити ризик, виберіть дієту з високим вмістом фруктів, овочів і цільного зерна.