Чоловіче безпліддя: ризики та методи лікування

Безпліддя — поширеною проблемою серед чоловіків. Майже 1 із 7 пар є безплідною, що означає, що вони не змогли зачати дитину, навіть якщо вони мали часті незахищені статеві контакти протягом року чи довше. Майже в половині цих пар чоловіче безпліддя відіграє принаймні часткову роль. Зачаття - це складний процес, на шляху до якого існує багато перешкод. Проте не варто одразу впадати у відчай, якщо у вас проблеми з безпліддям, адже це не означає автоматично, що ви не зможете мати власну дитину зі своїм партнером. Існують методи лікування та процедури, які можуть збільшити шанси на зачаття.

Ознаки та симптоми

Основною ознакою чоловічого безпліддя є неможливість зачати дитину. Інших явних ознак або симптомів може не бути. У деяких випадках, однак, основна проблема, така як спадковий розлад, гормональний дисбаланс, розширені вени навколо яєчка або стан, який блокує проходження сперми, викликає ознаки та симптоми. Тоді ви можете помітити:

• Проблеми зі статевою функцією — наприклад, труднощі з еякуляцією або невеликі об’єми еякуляції, зниження сексуального бажання або труднощі з підтримкою ерекції (еректильної дисфункції).
  • Біль, набряк або шишка в області яєчка.
  • Рецидивуючі респіраторні інфекції.
  • Нездатність відчувати запахи.
  • Аномальний ріст грудей (гінекомастія).
  • Зменшення волосся на обличчі чи тілі або інші ознаки хромосомної чи гормональної аномалії.
  • Кількість сперматозоїдів нижча за норму (менше 15 мільйонів сперматозоїдів на мілілітр сперми або загальна кількість сперматозоїдів менше 39 мільйонів на еякулят).

Фактори ризику чоловічого безпліддя

• У вас надмірна вага або ожиріння.
  • Вам 40 років або більше.
  • Ви зазнали впливу радіації.
  • Ви піддавалися впливу токсинів навколишнього середовища, зокрема свинцю, кальцію, пестицидів або ртуті.
  • Ви зловживаєте тютюном, марихуаною чи алкоголем.
  • Ви приймаєте деякі ліки, зокрема ципротерон, флутамід, спіронолактон, бікалутамід, циметидин або кетоконазол.
  • У вас в анамнезі неопущене(і) яєчко(а).
  • У вас в анамнезі варикоцеле, яке є розширеними венами мошонки.
  • Ви зазнали впливу тестостерону. Деякі чоловіки потребують ін’єкцій, імплантатів або місцевого гелю для зниження рівня тестостерону.

Причини чоловічого безпліддя

Багато біологічних і екологічних факторів можуть впливати на вашу фертильність. Можливості включають:

• Азооспермія: Ваше безпліддя може бути пов’язане з нездатністю виробляти спермаідимостомія.
  • Отримання сперми шляхом біопсії яєчка.
  • Інші: Внутрішньоцитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів, Екстракорпоральне запліднення.тозоїди.
  • Олігоспермія: виробництво сперми низької або поганої якості.
  • Генетичні захворювання: наприклад, синдром Клайнфельтера, міотонічна дистрофія, мікроделеція тощо.
  • Деформована сперма: сперма, яка не може жити достатньо довго, щоб запліднити яйцеклітину.
  • Деякі захворювання: наприклад, діабет, деякі аутоімунні розлади, муковісцидоз і деякі інфекції.
  • Деякі ліки та добавки.
  • Варіококул: це стан, коли вени на яєчках більші за норму, що спричиняє їх перегрів, що може вплинути на форму або кількість сперматозоїдів.
  • Лікування раку: хіміотерапія, опромінення або хірургічне втручання, яке видаляє яєчка (одне або обидва).
  • Шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння, вживання заборонених наркотиків і анаболічних стероїдів.
  • Травма яєчок.
  • Гормональні розлади: розлади, що впливають на ваш гіпоталамус або гіпофіз, можуть вплинути на ваше безпліддя.

Як оцінюється та діагностується чоловіче безпліддя?

Діагностика починається з повного фізичного огляду, щоб визначити загальний стан вашого здоров’я та виявити будь-які фізичні проблеми, які можуть вплинути на вашу фертильність. Лікар також може опитати вас і вашу партнерку щодо ваших сексуальних звичок. Якщо фізичне обстеження та анамнез не вказують на жодну причину безпліддя, наступним кроком може бути проведення різного роду тестування.

Які тести проводяться?

Основний тест - це аналіз сперми. Він визначає наступне:

• Об’єм сперми: кількість сперми на еякулят.
  • pH: вимірювання кислотності або основності.
  • Концентрація сперми: кількість сперматозоїдів на міліметр сперми.
  • Загальна кількість сперматозоїдів: кількість сперматозоїдів у всьому еякуляті.
  • Швидкість: як швидко подорожує ваша сперма.
  • Лінійність: наскільки прямо рухається ваша сперма.
  • Морфологія: розмір і форма вашої сперми.
  • Колір.
  • В'язкість: швидкість розрідження сперми.
Як лікується чоловіче безпліддя?

Завдяки сучасним технологіям і методам кількість варіантів лікування чоловічого безпліддя розширилася. Залежно від причини безпліддя лікування може включати:

• Ліки. Гормональна терапія для збільшення кількості сперматозоїдів.
  • Зміни способу життя. Підтримання здорової маси тіла, займаючись спортом і дотримуючись здорового харчування. Відмова від шкідливих звичок: вживання алкоголю та куріння.
  • Хірургічні операції: cкасування вазектомії, вазопід