Тепловий удар: що потрібно робити

Багатьом з нас знайоме таке почуття, коли в задушливому приміщенні у нас з'являється запаморочення і слабкість. Подібні відчуття можуть спостерігатися так само на вулиці в жарку пору року. Найчастіше причиною цього є тепловий удар. У групі ризику в більшій частині знаходяться діти, вагітні, люди похилого віку, а також ті, хто мають важкі хронічні захворювання.

Під терміном "тепловий удар" розуміють патологічний стан, який розвивається в результаті перегріву організму. Таке спостерігається через тривале перебування в середовищі з високою температурою повітря, а також в результаті порушення функцій тепловіддачі в організмі. На тлі цього у людини спостерігається дегідратація (зневоднення), дисфункція центральної нервової системи, розлад роботи серцево-судинної системи, зміни електролітного складу крові.

До факторів розвитку теплового удару відноситься:

• Виконання важкої роботи в жарку погоду, коли спостерігається рясне потовиділення, дегідратація організму.
  • Тривале знаходження на вулиці влітку в одязі зі штучних матеріалів, що порушує теплообмін.
  • Довгі спортивні тренування в закритому приміщенні з поганою вентиляцією.
  • Ослаблення організму внаслідок фізичної перевтоми.
  • Недостатнє вживання води, що призводить до зневоднення організму.

Серед характерних симптомів теплового удару слід зазначити:

• Слабкість.
  • Почуття нестачі повітря.
  • Запаморочення.
  • Втрату свідомості.
  • Гіпертермію до 40 градусів.
  • Частий пульс слабкого наповнення.
  • Гіперемію шкірних покривів, причому вони дуже гарячі на дотик.
  • Гіпотонію (зниження артеріального тиску внаслідок зневоднення).
  • Виражений головний біль.
  • Галюцинації.
  • Судоми.
  • Нудоту, блювоту.

Виразність клінічної симптоматики залежить від загального стану здоров'я людини, наявності супутніх захворювань. Щоб попередити розвиток ускладнень, слід почати лікування при появі перших ознак теплового удару.

До числа заходів по наданню першої допомоги відносяться наступні:

• Насамперед необхідно припинити тепловий вплив на людину. Для цього слід відвести її в прохолодне місце, забезпечити потік свіжого повітря.
  • Рекомендується укласти людину на спину, підкласти валик під шию і ноги. Це може бути сумка або одяг. Якщо людину турбує нудота, з'являється потяг до блювання, потрібно повернути голову в бік, що дозволить запобігти потраплянню блювотних мас в органи дихальної системи.
  • Необхідно зняти аксесуари, що стискають тіло, та розстебнути одяг, що дозволить полегшити дихання.
  • Далі слід обернути людину вологою тканиною, вмити водою обличчя та інші відкриті ділянки тіла. Також можна зробити холодний компрес на лобі.
  • При можливості рекомендується дати людині прохолодне пиття, наприклад, мінеральну воду. Якщо є тільки звичайна вода, до неї рекомендується додати чайну ложку солі.
  • Також може знадобитися нашатирний спирт при наявності ризику втрати свідомості.

Перераховані вище заходи дозволяють не тільки поліпшити стан людини, а й попередити подальше прогресування теплового удару. Якщо заходи з надання першої медичної допомоги виявилися неефективними, подальше лікування повинно надаватися бригадою швидкої допомоги.

Пацієнту призначається на кілька днів постільний режим, що необхідно для відновлення сил організму. Крім того, лікар може призначити:

• Пероральний прийом сольових розчинів. Вони необхідні для відновлення об'єму циркулюючої крові, нормалізації електролітного балансу. Такі розчини можна знайти в аптеках, як в розведеної формі, так і в порошку.
  • Препарати, які покращують роботу органів серцево-судинної системи, які необхідні для стабілізації артеріального тиску, пульсу.
  • Седативні препарати для нормалізації психоемоційного стану.

Ускладнений перебіг теплового удару вимагає госпіталізації пацієнта в стаціонар і проведення лікування під суворим лікарським контролем. Щоб уникнути наступ теплового удару, рекомендується:

• Уникати тривалого знаходження на вулиці під відкритими променями сонця, а також в спекотні дні з 11.00 до 16.00.
  • Носити одяг з натуральних тканин. Перевагу слід віддати більш світлій колірній гамі.
  • Регулярно провітрювати закриті приміщення. Для цього можна використовувати вентилятори, кондиціонери, які дозволять забезпечити постійну циркуляцію свіжого повітря.
  • Вживати достатню кількість води (чаю, мінеральної води, компоту).
  • Відмовитися від спиртних напоїв.
LIKARIUM – це лікарі з багаторічним практичним досвідом в сфері відновлення фізичного здоров’я і душевного спокою. Лікування неврологічних станів всіх видів і складнощів. Профілактика і лікування захворювань ендокринної системи. Лікування захворювань серцево-судинної системи. Діагностика та лікування жіночих захворювань, лор-органів у дітей (від 14 років) і дорослих, фобій, страхів, панічних атак, тривожніх розладів та інше. Всі види сучасних ультразвукових досліджень і методів функціональної діагностики. Всі види фізіотерапевтичного лікування, індивідуальні програми реабілітації. Усі види класичного ручного та лікувального масажу.
Київ вул. Ділова, 5 Б, пов. 2, оф. 205 м.Олімпійська15
7,1