Що робити при поліпах товстої кишки

Поліпи – це новоутворення на внутрішній оболонці товстої кишки. Це тип пухлини, скупчення або маса аномальних клітин, які є поширеним станом та, в багатьох випадках, нешкідливим. Проте деякі види можуть перерости в колоректальний рак, якщо їх не видалити. Ось чому лікарі завжди шукають поліпи в товстій кишці під час колоноскопії.

Види поліпів товстої кишки

Типи поліпів товстої кишки включають:

• Аденоматозні поліпи (аденоми).
  • Тубулярні аденоми.
  • Ворсинчасті аденоми.
  • Тубуловорсинчасті аденоми.
  • Зубчасті поліпи.
  • Гіперпластичні поліпи.
  • Сидячі зубчасті ураження.
  • Традиційні зубчасті аденоми.
  • Гамартоми (ювенільні поліпи).
  • Запальні (псевдополіпи).

Неопластичні та непухлинні поліпи

Лікарі класифікують поліпи товстої кишки як неопластичні або непухлинні, щоб визначити, чи можуть вони перерости в рак чи ні. Неопластичні поліпи можуть перерости в рак. Непухлинні поліпи не можуть.

Неопластичні поліпи включають:

• Всі аденоматозні поліпи (аденоми).
  • Сидячі зубчасті ураження.
  • Традиційні зубчасті аденоми.

Непухлинні поліпи включають:

• Гіперпластичні поліпи.
  • Ювенільні поліпи.
  • Запальні псевдополіпи.

Симптоми та причини поліпів товстої кишки

Більшість поліпів товстої кишки та багато колоректальних раків не викликають жодних симптомів. Ось чому скринінг — тестування на захворювання до появи симптомів — є таким важливим. Зазвичай до моменту появи симптомів поліп уже перетворився на рак.

Можливі симптоми, хоч і нечасті, включають:

• Ознаки колоректальної кровотечі. Якщо кровоточать поліпи, ви можете помітити кров у калі або під час витирання. Повільна кровотеча може бути невидимою, але через деякий час ви можете її відчути. У вас може розвинутися залізодефіцитна анемія, яка викликає такі побічні ефекти, як слабкість і втома.
  • Незрозумілі зміни калу. Рідко у деяких людей раптово розвивається хронічна діарея чи запор, або в калі з’являється надлишок слизу. Ці симптоми мають набагато більше ймовірних причин, ніж поліпи, але їх варто перевірити, особливо якщо ви не можете їх пояснити.

Основні причини поліпів товстої кишки

Генетика: ймовірність спорадичних поліпів товстої кишки є більшою, якщо у вас є родич першого ступеня, у якого вони були. Ви також можете мати поліпи товстої кишки, пов’язані зі специфічним спадковим синдромом. Генетичні порушення, які викликають поліпи товстої кишки, включають: сімейний аденоматозний поліпоз (САП), синдром Пейтца-Єгерса, синдром Гарднера, синдром Турко, синдром зубчастого поліпозу, ювенільний поліпозний синдром.

Навколишнє середовище. Фактори ризику навколишнього середовища, які можуть сприяти поліпам товстої кишки, включають:

• Старіння.
  • Куріння.
  • Сильне вживання алкоголю.
  • Дієта з високим вмістом жиру та низьким вмістом клітковини.
  • Відсутність фізичних вправ.
  • Ожиріння.
  • Цукровий діабет.
  • Запальні захворювання кишечника.

Діагностика

Як діагностуються поліпи товстої кишки?

Найкращий спосіб знайти та ідентифікувати поліпи товстої кишки – це колоноскопія. Це обстеження, під час якого за допомогою освітленої камери оглядають товсту кишку. У той час як інші типи візуалізаційних тестів можуть виявити поліпи товстої кишки, колоноскопія дозволяє лікарю знайти та видалити поліпи під час тієї ж процедури.

Додаткові діагностичні тести включають:

• Аналізи крові. Загальний аналіз крові може виявити ознаки анемії через хронічну кровотечу.
  • Аналізи калу. Аналіз калу на приховану кров шукає мікроскопічні сліди крові в калі. Інші тести перевіряють ДНК у вашому калі, щоб знайти зміни, які вказують на рак.
  • Тести візуалізації. Альтернативами стандартної колоноскопії є віртуальна колоноскопія (тип комп’ютерної томографії) і капсульна ендоскопія (колоноскопія, яка проводиться за допомогою відеокамери розміром з таблетку, яку ви ковтаєте). Поліпи також можуть виявитися під час рентгенівського обстеження нижньої частини ШКТ (також називається барієвою клізмою).

Лікування поліпів товстої кишки

Стандартним лікуванням є видалення поліпів товстої кишки. Видалення неопластичних поліпів знижує ризик розвитку колоректального раку на 80%. Лікарі, які проводять колоноскопію — як правило, гастроентеролог або колоректальний хірург — можуть видалити більшість поліпів товстої кишки під час обстеження. Ця проста процедура називається поліпектомією.

Профілактика поліпів товстої кишки

Немає способу запобігти генетичним мутаціям, які призводять до поліпів товстої кишки. Але ви можете зменшити ризик, якщо добре подбаєте про своє загальне здоров’я. Споживання більшої кількості цілісної їжі та зменшення кількості тваринних жирів, фізичні вправи та відмова від алкоголю та куріння можуть допомогти запобігти колоректальному раку.