Причини та лікування риніту

Риніт — це медичний термін для позначення запалення внутрішньої оболонки носа. Існує два основні види захворювання - гострий та хронічний.  Гостра форма триває від кількох днів до 4 тижнів (перш ніж переходить в хронічну). Ця хвороба може стати хронічною, якщо триває протягом тривалого періоду часу, як правило, понад 12 тижнів.

Найчастіше риніт викликає алергія. Але є кілька інших причин, не пов’язаних з алергією, зокрема:

• вагітність;
  • ліки;
  • подразники в повітрі;
  • куріння;
  • інші захворювання, такі як астма або хронічний синусит (запалення пазух носа);
  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

Неалергійний риніт також може виникнути без наявності відомого алергену або інфекції.

Симптоми

І алергійний, і неалергійний риніт мають багато однакових симптомів, але є кілька ключових відмінностей. Основним симптомом риніту є закладеність носа. Інші симптоми включають:

• нежить;
  • чхання;
  • слиз у горлі;
  • кашель.

Неалергійний риніт найчастіше не викликає свербіння в носі, очах або горлі. Цей симптом пов’язаний з алергією, наприклад сінною лихоманкою.

Алергійний проти неалергійного риніту: причини

Риніт поділяється на дві основні групи залежно від основної причини:

• Алергійний риніт: також відомий як сінна лихоманка, це може статися через реакцію на певні тригери, такі як пилок, пил або шерсть домашніх тварин. Під час цієї реакції імунна система організму надмірно реагує на присутність одного з цих алергенів у повітрі.
  • Неалергійний риніт: це включає будь-яку форму риніту, яка не зачіпає імунну систему вашого організму. Фактори навколишнього середовища, такі як забруднене повітря, дим (від тютюну чи вогню) або сильні запахи, можуть викликати його. У деяких випадках лікарі можуть не визначити конкретну причину.

Якщо ви не впевнені, що викликає ваші симптоми, лікар може провести тест на алергію (на антитіла до алерген-специфічного імуноглобуліну Е (IgE)). Це може допомогти визначити, чи є алергія причиною ваших симптомів.

Лікування

Лікування передбачає поєднання ліків і зміни способу життя. У рідкісних випадках лікар може порекомендувати операцію для полегшення симптомів хронічного риніту.

Ліки

Антигістамінні препарати, можуть допомогти лікувати основну причину алергічного риніту. Інші безрецептурні (OTC) і ліки, що відпускаються за рецептом, можуть допомогти зменшити запалення в носових проходах. До них належать:

• Безрецептурні або рецептурні кортикостероїдні назальні спреї для зменшення запалення.
  • Антихолінергічні назальні спреї, що відпускаються за рецептом для лікування неалергійного риніту.
  • Безрецептурні або рецептурні антигістамінні препарати: ці ліки працюють при алергії та включають пероральні препарати та назальні спреї.
  • Безрецептурні сольові назальні спреї: ці спреї можуть допомогти зменшити дискомфорт без побічних ефектів.
  • Імунотерапія проти алергії: це може включати щеплення проти алергії або сублінгвальну імунотерапію для лікування алергії.

Зміна способу життя

Найкращий спосіб запобігти та лікувати хронічний риніт – уникати алергену навколишнього середовища або тригера, який його викликає. Хоча не завжди можливо повністю уникнути їх впливу, ви можете мінімізувати його, дотримуючись таких порад:

• Тримайте вікна закритими, коли концентрація кількості пилку в повітрі висока.
  • Одягайте маску, коли прибираєте вдома.
  • Використовуйте очищувач повітря.
  • Часто очищуйте фільтри в кондиціонері.
  • Щотижня періть постільну білизну в гарячій воді.
  • Частіше купайте та вичісуйте домашніх тварин.
  • Після перебування на вулиці приймайте душ.
  • Уникайте пасивного куріння.

Хірургія

Хронічний риніт, спричинений структурними проблемами носа та пазух, як-от викривлення перегородки або стійкі носові поліпи, може вимагати хірургічної корекції. Лікарі зазвичай рекомендують хірургічне втручання як крайній засіб, якщо інші варіанти лікування не працюють.