Як правильно лікувати ангіну

Ангіна або гострий тонзиліт — це інфекція мигдалин, двох утворень тканини в задній частині горла, яка викликається бактеріями або вірусами. Мигдалини діють як фільтри, затримуючи мікроби, які інакше могли б потрапити у дихальні шляхи та спричинити інфекцію. Вони також виробляють антитіла для боротьби з інфекцією. Але іноді їх переповнюють бактерії або віруси, що може спричинити набряк та запалення. Ангіна зустрічається часто, особливо у дітей. Це може відбуватися час від часу або повертатися знову і знову протягом короткого періоду часу.

Тонзиліт, викликаний вірусом, проходить сам по собі. Тонзиліт, викликаний стрептококовою бактерією, лікується антибіотиками. Ви та ваш лікар можете розглянути операцію з видалення мигдалин (тонзилектомія), якщо у вас є серйозні ускладнення або повторні інфекції. Докладніше про хворобу та методи її лікування, розповідаємо в статті.

Симптоми ангіни

Основними симптомами тонзиліту є запалення та набряк мигдаликів, які іноді настільки серйозні, що ускладнюють дихання через рот. Інші симптоми включають:

• Біль у горлі
  • Лихоманка
  • Червоні мигдалини
  • Білий або жовтий наліт на мигдалинах
  • Хворобливі пухирі або виразки на горлі
  • Головний біль
  • Втрата апетиту
  • Вушний біль
  • Проблеми з ковтанням
  • Набряклі залози на шиї або щелепі
  • Лихоманка та озноб
  • Неприємний запах з рота

Причини та фактори ризику

Тонзиліт викликають бактеріальні та вірусні інфекції. Поширеною причиною є бактерії Streptococcus (стрептокок). Серед інших причин:

• Аденовіруси
  • Вірус грипу
  • Вірус Епштейна-Барр
  • Віруси парагрипу
  • Ентеровіруси
  • Вірус простого герпесу

Діагностика ангіни

Лікар проведе фізичний огляд мигдалин, щоб побачити, чи вони червоні, набряклі чи на них є гній. Він також може перевірити ваші вуха та ніс на наявність ознак інфекції та провести пальпацію шиї на наявність набряку та болю.

Аналізи, які можуть знадобитися, щоб виявити причину ангіни включають:

• Мазок із горла. Ваш лікар перевірить слину та клітини з горла на стрептококові бактерії. Аналіз крові. Повний аналіз крові покаже високу та низьку кількість клітин крові, що допоможе визначити, що саме викликало хворобу, вірус чи бактерія.
  • Перевірка висипів. Лікар перевірить наявність скарлатини, висипу, пов’язаного зі стрептококовою інфекцією горла.

Лікування ангіни

Лікування залежатиме від причини вашої хвороби.

Ліки

Якщо аналізи виявлять бактеріальне походження хвороби, вам будуть призначені антибіотики для уникнення ускладнень. Ви почнете почувати себе краще протягом 2-3 днів, але важливо прийняти всі призначені ліки.

При тонзиліті, викликаному вірусною інфекцією, антибіотики не рекомендуються. Інфекція, як правило, проходить протягом п'яти-семи днів без будь-якого втручання.І якщо симптоми все ще присутні в кінці цього періоду, пацієнта попросять повернутися для повторного огляду.

Домашні засоби

Якщо у вас вірус, організм буде боротися з інфекцією самостійно. Для пришвидшення одужання ви можете спробувати деякі домашні засоби:

• Багато відпочивайте.
  • Пийте теплу або дуже холодну рідину, щоб полегшити біль у горлі.
  • Вживайте холодні або заморожені десерти.
  • Використовуйте зволожувач повітря в кімнаті.
  • Полоскайте горло теплою солоною водою.
  • Розсмоктуйте льодяники або інші ліки, щоб знеболити горло.
  • Приймайте безрецептурні знеболювальні, такі як ацетамінофен або ібупрофен.
  • Уникайте сигаретного диму (включаючи пасивне куріння) та інших подразників дихальних шляхів.
  • Уникайте кислих продуктів і напоїв.
  • Дотримуйтеся м’якої дієти (м’яка їжа, яку легко пережовувати та ковтати).

Операція з видалення мигдалин

Мигдалини є важливою частиною вашої імунної системи, тому лікар спробує допомогти вам зберегти їх. Але якщо ваш тонзиліт продовжує повертатися або не зникає, або ж якщо опухлі мигдалини ускладнюють дихання або споживання їжі, можливо, вам доведеться видалити мигдалини. Ця операція називається тонзилектомією.

Раніше тонзилектомія була дуже поширеним методом лікування. Але тепер лікарі рекомендують її лише в тому випадку, якщо тонзиліт постійно повертається. Це означає, що ви або ваша дитина хворіли на тонзиліт більше ніж сім разів на рік, більше ніж чотири або п’ять разів на рік протягом останніх двох років або більше ніж три рази на рік протягом останніх трьох років.