Як діагностувати атеросклероз?

Атеросклероз — це затвердіння артерій, викликане поступовим накопиченням бляшок. Фактори ризику включають високий рівень холестерину, високий кров’яний тиск, цукровий діабет, куріння, ожиріння, відсутність фізичних навантажень і дієту з високим вмістом насичених жирів. Атеросклероз розвивається з часом і може не проявлятися до тих пір, поки у вас не виникнуть такі ускладнення, як серцевий напад або інсульт.

Клінічні прояви атеросклерозу

Що таке атеросклероз?

Атеросклероз – це захворювання, яке виникає, коли на внутрішніх стінках артерій утворюється наліт. Артерії - це кровоносні судини, які доставляють кров і кисень від серця до решти тіла.

Наліт — це липка речовина, що складається з жиру, холестерину, кальцію та інших речовин. Коли наліт накопичується, ваші артерії стають твердими та вузькими.

Симптоми атеросклерозу

Загальні симптоми включають:

• біль у грудях або стенокардія;
  • біль у вашій нозі, руці та будь-якому іншому місці, де є заблокована артерія;
  • судоми в сідницях під час ходьби;
  • задишка;
  • втома;
  • сплутаність свідомості, яка виникає, якщо блокування впливає на кровообіг у вашому мозку;
  • втрата рухової або сенсорної функції з одного боку тіла, яка виникає, якщо блокування впливає на кровообіг у вашому мозку;
  • слабкість м’язів ніг через недостатній кровообіг.

Також важливо знати симптоми інфаркту та інсульту. Обидва вони можуть бути викликані атеросклерозом і вимагають негайної медичної допомоги.

Особливості атеросклерозу у дітей

Атеросклероз у дітей, так само як і у дорослих, наражає на ризик раптової зупинки серця, високого рівня холестерину та інсультів. Як правило, захворювання не виявляється до підліткового віку (12-17 років). У більшості дітей зміни артерій незначні, і їх можна зменшити, якщо вести здоровий спосіб життя.

Ускладнення

Ускладнення атеросклерозу включають:

• Аневризми.
  • Хронічна хвороба нирок.
  • Ішемічна або каротидна хвороба серця.
  • Серцевий напад.
  • Серцева недостатність.
  • Захворювання периферійних артерій.
  • Інсульт.
  • Незвичайні серцеві ритми.
  • Діагностика атеросклерозу

Ваш лікар проведе фізичний огляд, якщо у вас є симптоми атеросклерозу. Він перевірить наявність таких станів, як:

• ослаблений пульс;
  • аневризма або аномальне випинання або розширення артерії через слабкість артеріальної стінки;
  • повільне загоєння ран, що свідчить про обмеження кровотоку;
  • шум або свист, який видає кров під час проходження через закупорену артерію.

Кардіолог може прослухати ваше серце, щоб побачити, чи немає у вас нетипових звуків. Ваш лікар призначить додаткові аналізи, якщо він вважає, що у вас може бути атеросклероз.

Тести можуть включати:

• аналіз крові для перевірки рівня холестерину;
  • ультразвукове доплерівське дослідження, яке використовує звукові хвилі для створення картини артерії, яка показує, чи є закупорка;
  • гомілково-плечовий індекс, який шукає блокування у ваших руках або ногах, порівнюючи кров'яний тиск у кожній кінцівці;
  • магнітно- резонансна ангіографія або комп'ютерна томографія, які створюють зображення великих артерій вашого тіла;
  • ангіограма серця, яка є різновидом рентгенограми грудної клітки , яку роблять після того, як в серцеві артерії вводять радіоактивний барвник;
  • електрокардіограма (ЕКГ або ЕКГ), яка вимірює електричну активність вашого серця, щоб знайти будь-які ділянки зниженого кровотоку;
  • стрес-тест або тест на толерантність до фізичних навантажень, який контролює частоту серцевих скорочень і кров’яний тиск під час вправ на біговій доріжці або на велосипеді.

Лікування атеросклерозу

Лікування атеросклерозу може включати зміни способу життя, приймання ліків та хірургічні процедури.

Ліки:

• статини для лікування високого холестерину;
  • ліки проти високого артеріального тиску;
  • ліки для зниження ризику утворення тромбів – наприклад, низькі дози аспірину або клопідогрелю;
  • зміни в дієті та ліки проти діабету.

Хірургічні процедури:

• процедура розширення або шунтування ураженої артерії - наприклад, коронарна ангіопластика , аортокоронарне шунтування або каротидна ендартеректомія.
Профілактика атеросклерозу

Можливо, ви не зможете запобігти атеросклерозу. Але ви можете знизити ризик і зменшити наслідки захворювання. Деякі кроки, які ви можете зробити, включають:

• Їжте здорову їжу з низьким вмістом насичених і транс-жирів, холестерину, натрію (солі) і цукру.
  • Регулярно займайтеся спортом. Почніть з коротких прогулянок і збільшуйте до 30 хвилин на день більшість днів тижня.
  • Підтримуйте здорову вагу.
  • Контролюйте будь-які стани здоров’я, особливо діабет, високий артеріальний тиск і високий рівень холестерину.
  • Киньте палити.
  • Обмежте кількість вживання алкоголю.
  • Проходьте щорічний огляд у свого сімейного лікаря.