Гіпертонія та гіпотонія

Згідно з Американською кардіологічною асоціацією, якщо артеріальний тиск потрапляє в одну з наведених нижче категорій, стан називається гіпертонією:

• Гіпертонія 1 стадії: систолічний тиск між 130-139 або діастолічний між 80-90.
  • Гіпертонія 2 стадії: систолічний тиск 140 або вище та діастолічний 90 або вище.
  • Гіпертонічний криз: систолічний тиск вище 180 та/або діастолічний вище 120.

Таким чином, гіпертонія – це високий артеріальний тиск, який є серйозним станом, оскільки змушує серце працювати інтенсивніше, щоб перекачувати кров у тіло, і, якщо її не контролювати, може призвести до підвищеного ризику інфарктів, інсультів та ниркової недостатності.

Аналогічно, гіпотонія - це низький артеріальний тиск. У цьому стані артеріальний тиск зазвичай падає нижче систолічного значення 90 і діастолічного значення 60.

Причини високого артеріального тиску

Хоча точні причини високого артеріального тиску досі невідомі, лікарі пояснюють виникнення цього стану певними факторами, а саме:

• Ожиріння
  • Надмірне вживання алкоголю
  • Збільшення споживання солі
  • Куріння
  • Цукровий діабет
  • Генетика
  • Стрес
  • Старіння

Причини низького артеріального тиску

Зниження артеріального тиску є нормальним сценарієм. Однак певні умови спричиняють низький артеріальний тиск протягом тривалого періоду, наприклад:

• Інфекції крові
  • Цукровий діабет
  • Захворювання щитоподібної залози
  • Втрата крові внаслідок травми
  • Слабкість через зневоднення
  • Вагітність

Симптоми високого артеріального тиску

Хоча високий артеріальний тиск не проявляє жодних серйозних симптомів (ось чому його також називають «тихим вбивцею»), іноді спостерігається, що деякі люди, які страждають від високого артеріального тиску, виявляють ознаки пітливості, проблем зі сном і занепокоєння. Однак, якщо досягнуто стану гіпертонічного кризу, у пацієнта можуть виникнути носові кровотечі та головні болі.

Симптоми низького артеріального тиску

Деякі помітні симптоми, які повинні викликати тривогу, включають:

• Втрата рівноваги
  • Нечіткий зір
  • Відсутність концентрації
  • Втома
  • Депресія
  • Нудота
  • Бліда шкіра
  • Прискорене або уповільнене дихання

Лікування високого артеріального тиску

Хоча багато лікарів призначають ліки для боротьби з високим артеріальним тиском, як правило, найкраще лікування полягає у зміні способу життя та харчування.

Деякі зміни способу життя включають:

1. 30-хвилинні вправи середньої інтенсивності, такі як ходьба, плавання, їзда на велосипеді або біг підтюпцем.
  2. Відмова від куріння.
  3. Зменшення споживання солі.
  4. Скорочення вживання алкоголю.
  5. Збільшення споживання свіжих фруктів і овочів, продуктів з високим вмістом клітковини та цілозернових продуктів, нежирних молочних продуктів.
  6. Контроль маси тіла.

Лікування низького артеріального тиску

Прості, корисні для впровадження практики, які запобігають зниженню артеріального тиску, включають:

1. Обмежте вживання алкогольних напоїв.
  2. Збільште споживання води, особливо під час спекотної погоди або при вірусній інфекції.
  3. Дотримуватися дієти з високим споживанням солі.
  4. Займайтеся регулярними фізичними навантаженнями, щоб покращити кровообіг.
  5. Уникайте тривалого стояння або сидіння в одному положенні.
  6. Будьте обережні, встаючи з положень лежачи та сидячи.
  7. Щоб уникнути періодів запаморочення, намагайтеся їсти легку їжу невеликими порціями через регулярні проміжки часу та уникайте будь-яких напружених дій одразу після їди.
  8. Зменште споживання вуглеводів.
  9. Проконсультуйтеся з лікарем щодо використання еластичних панчіх, які закривають область литок і стегон. Це може допомогти обмежити приплив крові до нижньої частини тіла, таким чином утримуючи більше крові у верхній частині.