Що таке артеріальна гіпертензія?

Артеріальна гіпертензія, іноді скорочена до «гіпертензія» або «гіпертонія», у розмовній мові просто високий артеріальний тиск, — це аномально високий тиск в артеріях.

За даними ВООЗ, це артеріальний тиск від 140 систолічного до 90 міліметрів діастолічного стовпа ртутного стовпа (мм рт. ст.). Під систолічним розуміється тиск у судинах під час фази напруги серця, коли кров перекачується до органів, і діастолічний, коли серцевий м’яз розслабляється.

Американський коледж кардіології та Американська кардіологічна асоціація поділяють артеріальний тиск на чотири загальні категорії. Ідеальний артеріальний тиск класифікується як нормальний:

• Нормальний артеріальний тиск. Артеріальний тиск 120/80 мм рт.ст. або нижче.
  • Підвищений артеріальний тиск. Верхнє число коливається від 120 до 129 мм рт.ст., а нижнє значення нижче 80 мм рт.ст.
  • Гіпертонічна хвороба 1 стадії. Верхнє число коливається від 130 до 139 мм рт.ст., а нижнє число – від 80 до 89 мм рт.ст.
  • Гіпертонічна хвороба 2 стадії. Верхнє число становить 140 мм рт. ст. або вище, а нижнє число — 90 мм рт. ст. або вище.
  • Артеріальний тиск вище 180/120 мм рт.ст. вважається гіпертонічним кризом.

Без лікування високий артеріальний тиск підвищує ризик серцевого нападу, інсульту та інших серйозних проблем зі здоров'ям. Важливо перевіряти артеріальний тиск принаймні кожні два роки, починаючи з 18 років. Деякі люди потребують більш частих перевірок.

Які симптоми артеріальної гіпертензії?

Як правило, артеріальна гіпертензія не проявляється симптомами, які б могли насторожити пацієнта. Часто це виявляється лише після планового медичного огляду. В інших випадках, однак, деякі сигнали дозволяють запідозрити високий тиск:

• ранковий головний біль, на маківці або за головою;
  • запаморочення;
  • проблеми із зором: мушки перед очима, туман в очах;
  • втома;
  • кровотеча з носа;
  • кон'юнктивальний крововилив;
  • судоми;
  • часте сечовипускання (або відчуття необхідності);
  • задишка (утруднення дихання внаслідок гіпертрофії лівого шлуночка).

З часом високий артеріальний тиск зміцнює кровоносні судини та сприяє утворенню жирових відкладень, які перешкоджають кровообігу (звуження, артеріосклероз). Тоді список можливих наслідків, на жаль, довгий:

• ниркова недостатність;
  • інфаркт;
  • інсульт;
  • стенокардія;
  • серцева недостатність (або гіпертонічна хвороба серця HHK із серцевою недостатністю);
  • миготлива аритмія;
  • ураження очей (гіпертонічна ретинопатія);
  • деменція.

Фактори ризику високого артеріального тиску

Фактори ризику, відповідно, такі ж, як і для інших захворювань серця: куріння, ожиріння, надмірне вживання алкоголю та наркотиків, надмірна кількість солі та нездорових жирів у раціоні, занадто мало фізичних вправ, літній вік, спадковість. Психосоматичні фактори також були визнані протягом багатьох років сприятливими факторами, такими як стрес через робочі ситуації, стресові сімейні ситуації або тривога.

Лікування артеріальної гіпертензії

Основою терапії є зміна способу життя: здорова дієта, достатні фізичні вправи, повноцінний сон, зниження ваги, відмова від куріння, мінімізація споживання алкоголю, цукру, солі, насичених жирів і зниження стресу. Медикаментозна терапія зазвичай використовується при сильному підвищенні артеріального тиску.

Одним із найпоширеніших вторинних захворювань нелікованого високого артеріального тиску є серцева недостатність або артеріосклероз. Саме тоді в дію вступає додаткова амбулаторна та стаціонарна терапія для розширення звужених судин (коронарна ангіопластика).