Що робити, якщо діагностовано запалення жовчного міхура?
Холецистит — розвиток запального процесу в стінках жовчного міхура, який може протікати у вигляді гострої або хронічної форми. Тривале збереження запалення супроводжується зміною властивостей жовчі, порушенням роботи жовчних проток з наступним утворенням каменів.
До сприятливих факторів розвитку холециститу відноситься:
- стать (у жінок захворювання діагностуються набагато частіше);
- обтяжена спадковість (захворювання шлунково-кишкового тракту, генетичні властивості жовчі, робота біліарної системи);
- зловживання жирними, смаженими, гострими, солоними стравами;
- наявність запального процесу в підшлунковій залозі, жовчних протоках, печінці.
Крім того, причиною розвитку холециститу може стати інфікування жовчі бактеріями, паразитами, гостра або хронічна інтоксикація організму.
Як запідозрити
Щоб вчасно звернутися до фахівця, потрібно знати клінічні прояви холециститу. До них відноситься:
- Больовий синдром у правому підребер'ї. В більшості випадків біль має вигляд важкості, викликає дискомфорт. Може турбувати, як періодично, так і постійно, що залежить від форми запалення жовчного міхура. Іноді може поширюватися в область шиї, правої верхньої кінцівки, над правим плечем. При гострому холециститі біль може бути інтенсивним.
- Диспепсичний синдром, що являє собою розлад травної функції. До його проявів відноситься діарея, нудота, погіршення апетиту, блювота з домішкою жовчі, метеоризм.
- Інтоксикації. Часто при гострому холециститі спостерігається підвищення температури тіла до 38 градусів, слабкість, потовиділення.
До неспецифічних симптомів холециститу може віднести прискорене серцебиття, нестабільний емоційний стан (дратівливість, плаксивість), зміну артеріального тиску.
Чим небезпечний холецистит
За відсутності своєчасного лікування, холецистит може призводити до розвитку таких ускладнень, як:
- механічна жовтяниця, яка виникає внаслідок закупорки (обтурації) жовчних проток конкрементом. Проявляється жовтим відтінком шкіри, слизових оболонок, темною сечею, світлим калом.
- некроз (відмирання) ділянки жовчного міхура, що може призвести до розвитку перитоніту через попадання жовчі в черевну порожнину. Некроз спостерігається при порушенні кровообігу в стінці через тиск каменю на тканині.
- панкреатит - запальний процес у тканинах підшлункової залози, який виникає в результаті порушення роботи сфінктера Одді, його закупорки каменем, що ускладнює надходження соку залози до дванадцятипалої кишки;
- холангіт (запалення стінок жовчних проток), коли спостерігається розширення холедоху;
- формування свища між жовчним міхуром і кишечником, що є наслідком тривалого збереження запального процесу, тісного прилягання цих органів.
- злоякісне переродження тканин жовчного міхура;
- формування гнійника у печінці.
Методи діагностики
Враховуючи високий ризик розвитку тяжких ускладнень, важливо вчасно діагностувати захворювання. З цією метою можна звернутися до гастроентеролога або хірурга. Лікар, насамперед, аналізує скарги пацієнта, вивчає його анамнез життя, після чого призначає лабораторне, інструментальне обстеження. Воно може включати:
- проведення біохімічного аналізу крові з визначенням рівня білірубіну, трансаміназ, лужної фосфатази;
- клінічний аналіз крові, де може бути виявлено підвищення лейкоцитів, ШОЕ, що вказує на запалення в організмі.
- ультразвукове дослідження міхура та інших органів черевної порожнини;
- холецистографію, холеграфію, що являє собою рентгенологічне дослідження за допомогою контрастної речовини;
- дуоденальне зондування.
Лікувальні напрямки
Залежно від форми холециститу, лікувальна тактика може мати консервативний або хірургічний напрямок. У більшості випадків діагностується калькульозний холецистит, що вимагає обов'язкової консультації хірурга.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Обсяг операції — видалення жовчного міхура, що може проводитися відкритим доступом або за допомогою лапароскопічних інструментів. У післяопераційному періоді пацієнту призначається строга дієта, антибактеріальні, протизапальні препарати, що дозволяє знизити ризик ускладнень.
За наявності протипоказань і відсутностю бажання пацієнта до операції, лікар може рекомендувати ультразвукову літотрипсію, тобто подрібнення конкрементів. Зауважимо, що практично в 95% випадків камені формуються повторно через невеликий проміжок часу. Консервативне лікування може включати:
- призначення нестероїдних протизапальних препаратів (для зменшення вираженості запального процесу);
- спазмолітики, що необхідно для усунення спазму жовчних проток;
- антибіотикотерапію (при наявності ризику інфікування);
- дезінтоксикаційну терапію (розчини солей, глюкози);
- ферментні препарати, які необхідні для поліпшення травлення;
- дієтичний раціон (відмова від гострих, жирних, смажених страв).
Чи можна запобігти розвитку холециститу
Значно знизити ризик виникнення запального процесу у стінках жовчного міхура можна, дотримуючись наступних рекомендацій:
- строгий контроль поживного раціону;
- своєчасна діагностика хвороб шлунково-кишкового тракту;
- активний спосіб життя (профілактика гіподинамії);
- відмова від спиртних напоїв.
Крім того, не варто нехтувати санаторно-курортним лікуванням, що дозволить підтримати функції внутрішніх органів та стабілізувати психоемоційний стан.