Дієта при виразковій хворобі

Лікувальна дієта — спеціально створений раціон харчування, який необхідний людині за певних захворювань внутрішніх органів. Ця дієта — частина лікування, яка також рекомендується для дотримання в період ремісії, що необхідно для запобігання загостренню хронічної хвороби травного тракту.

При виразковій хворобі шлунка лікарі рекомендують дотримання дієти #1, згідно з класифікацією Певзнера. 1-й стіл також призначається людям з гастритом, дуоденітом, виразковою хворобою дванадцятипалої кишки. Суть даного раціону харчування полягає у вживанні їжі, яка пройшла хімічну, механічну, термічну обробку, не шкодить слизовій оболонці органів. Калорійність столу #1 становить 3000 кілокалорій на добу.

До переваг дієти відноситься:

• можливість дотримання лікувального раціону харчування тривалий час, тому що він фізіологічно повноцінний;
  • не надає агресивного впливу на органи травної системи;
  • заспокоює слизову оболонку шлунка, дванадцятипалої кишки;
  • зменшує біль, запальний процес, прискорює загоєння виразкових дефектів.

Звичайно, дієта має свої недоліки:

• для приготування страв потрібно більше часу, що необхідно для дотримання всіх технологічних вимог;
  • складно дотримуватися дієтичного раціону людям, яким доводиться часто їздити у відрядження;
  • має меншу різноманітність у продуктах, ніж при звичайному харчуванні.

Різновиди дієти

Основними принципами лікувального столу #1 є:

• обмеження споживання їжі, яка чинить дратівливу дію на слизову оболонку шлунка (гострих приправ, свіжих овочів);
  • виключення продуктів, які важко перетравлюються, повільно пересуваються в органах травного тракту;
  • для приготування страв використовуються відварені, протерті, запечені продукти;
  • деякі м'ясні, рибні вироби можуть подаватися у вигляді шматочків;
  • виключаються холодні, гарячі продукти, які агресивно впливають на слизову шлунка;
  • суворий контроль вживання солі;
  • 5-6-разове харчування;
  • вживання молока ввечері.

Існує кілька різновидів столу #1. У разі загострення виразки шлунка, ДПК, лікування включає дотримання дієти 1а протягом 2 тижнів. Вона є максимально щадною для слизової оболонки органів. Страви подаються в протертому або рідкому стані. Далі лікар рекомендує стіл 1б, який включає вживання їжі у формі пюре, каші. Протягом наступних 6 місяців людині рекомендується дотримання дієти #1, де страви - протерті.

Що дозволяється їсти

Щоб уникнути загострення хронічного захворювання і прискорити загоєння виразки, необхідно суворо дотримуватися лікувальної дієти. До дозволених продуктів відносяться:

• перші страви на відварі картоплі та інших овочів, з протертими овочами, крупами (гречаною, рисовою, манною);
  • молочні супи;
  • парові м’ясні котлетки;
  • відварена парова яловичина, язик, курятина, печінкове пюре, бефстрогани, суфле;
  • відварений, запечений кролик, курка;
  • вчорашній пшеничний хліб;
  • галетне печиво, іноді пиріжки з начинкою (яблучками, м'ясом) з нездобного тіста;
  • каша з рисової, гречаної, вівсяної, манної крупи;
  • макарони;
  • парові протерті овочі (кабачки, картопля, кольорова капустина, морква, гарбуз);
  • свіжий некисла молочка;
  • омлет, 2 яйця на тиждень;
  • печінковий паштет, нежирна ковбаса;
  • заливна риба, не жирний оселедець, шинка, ікра осетрови риб;
  • солодкі ягоди в печеному, провареному вигляді;
  • мед, солодке варення;
  • відвар шипшини.

Обмеження дієти

До заборонених продуктів і страв, які рекомендується вживати лише іноді, відносяться:

• овочі з великою кількістю клітковини (редис, квасоля, білокачанна капуста);
  • жирні сорти свинини, баранина, гусак, копченості, консерви з м'яса;
  • окрошка, борщ;
  • цибуля, зелень;
  • гриби;
  • квашена капуста та інші овочі, мариновані продукти;
  • пшонка, перловка, кукурудзяна, ячна крупа;
  • жирні сорти риб, включаючи консерви;
  • томатний соус, гірчиця, перець, тваринні жири;
  • свіжий хліб, здоба;
  • шоколадні продукти, сухофрукти, морозиво;
  • молочні вироби кислих сортів;
  • кислі ягоди.
Профілактика хвороб шлунка

Лікувальні дієти широко використовуються не тільки для лікування патології ШКТ, але й з метою попередження їх розвитку. Так, щоб знизити ризик органної дисфункції, розвитку запального процесу, формування виразки у шлунку, дванадцятипалої кишки, необхідно їсти кожні 3 години, відмовитися від смажених, гострих, жирних страв, шкідливих звичок (алкоголю, сигарет), уникати стресових ситуацій та спати не менше 7-8 годин за добу.