Ожиріння: наслідки надмірної ваги для здоров’я
Останні прогнози ВООЗ показують, що принаймні кожен третій дорослий житель світу має надлишкову вагу і майже кожен 10 страждає ожирінням. Крім того, понад 40 мільйонів дітей віком до п’яти років мають надмірну вагу.
Надмірна вага або ожиріння можуть серйозно вплинути на здоров’я. Надлишок жиру призводить до серйозних наслідків для здоров’я, таких як серцево-судинні захворювання (в основному хвороби серця та інсульт), діабет 2 типу, захворювання опорно-рухового апарату, такі як остеоартрит, і деякі види раку (ендометрія, молочної залози та товстої кишки). Ці умови призводять до передчасної смерті та значної втрати працездатності.
Невідомо лише те, що ризик проблем зі здоров’ям починається, коли хтось має лише незначну надлишкову вагу, і що ймовірність проблем зростає, коли хтось стає все більш і більш надмірною вагою. Багато з цих станів спричиняють довготривалі страждання для окремих людей і сімей. Крім того, витрати на лікування в такому разі можуть бути надзвичайно високими.
Наслідки ожиріння можна розділити на три групи: фізичні, психологічні та соціальні.
Фізичні
Люди з надмірною вагою та ожирінням мають підвищений ризик:
- Ішемічна хвороба серця
- Гіпертонія
- Інсульт
- Цукровий діабет 2 типу
- Деякі види раку
- Проблеми з фертильністю
- Неалкогольна жирова хвороба печінки
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Психологічні
Дослідження показали, що ожиріння може призвести до таких психологічних проблем, як:
- Депресія
- Тривога
- Низька якість життя
- Низька самооцінка
- Невдоволення тілом
Соціальні
Дослідження показують, що люди з ожирінням також можуть відчувати соціальні труднощі, такі як:
- Частіше страждають від упереджень і дискримінації в деяких ситуаціях (наприклад, працевлаштування, подорожі, навчання, медицина, торгівля тощо)
- Менша кількість друзів
- Нижчий освітній рівень
- Нижча робоча зайнятість
Хороша новина полягає в тому, що надмірній вазі та ожирінню можна запобігти. Ключем до успіху є досягнення енергетичного балансу між спожитими калоріями, з одного боку, і використаними калоріями, з іншого боку.
Щоб досягти цієї мети, люди можуть обмежити споживання енергії із загальних жирів і перемістити їх споживання з насичених жирів на ненасичені; збільшити споживання фруктів і овочів, а також бобових, цілозернових і горіхів; і обмежити споживання цукру. А щоб збільшити кількість споживаних калорій, люди можуть підвищити рівень фізичної активності – принаймні до 30 хвилин регулярної активності середньої інтенсивності протягом більшості днів.