Отруєння грибами: профілактика і перша допомога
Вживання грибів в Україні — давня національна традиція. До сих пір багато вчених сперечаються про їстівність тих чи інших грибів. В Україні найбільш цінні гриби — білі гриби, опеньки, підосичники, лисички, маслюки, рижики та грузді.
Отруєння грибами — це біологічне отруєння організму. Лікування пацієнтів з гострим отруєнням залишається і сьогодні складною проблемою сучасної токсикології. Летальність при отруєнні грибами становить від 10% до 40%, а при отруєнні блідою поганкою — понад 50%. Найбільшому ризику отруїтися грибами піддаються діти, оскільки їх організм не може швидко та безболісно позбутися від токсинів грибного походження.
Істотну роль в забезпеченні результату отруєння грає своєчасна постановка діагнозу, визначення ступеня тяжкості та початок лікування в ранні терміни з моменту отруєння.
Класифікація грибів по мірі їстівності
Всі гриби, відповідно до ступеня їстівності, діляться на 4 основні групи:
- їстівні;
- неїстівні;
- умовно-їстівні;
- отруйні.
Умовно-їстівні — це ті гриби, які вимагають тривалої кулінарної обробки. Токсини з отруйних грибів не виводиться навіть в процесі попередньої обробки, і є надзвичайно небезпечними і навіть смертельними для людини.
Слід зазначити високу питому вагу летальних отруєнь їстівними і умовно-їстівними грибами (більше 20%). Аналіз супутніх захворювань у померлих від отруєнь отруйними грибами показав, що найбільше поширення мала ішемічна хвороба серця, хронічна обструктивна хвороба легенів, а також хронічні захворювання органів травлення.
Причини госпіталізації хворих з діагнозом "отруєння грибами"
Причини, в результаті яких збільшується кількість госпіталізованих до медичних установ:
- сприятливі умови для вегетації грибів;
- відсутність інформації про гриби і неможливість розпізнавання їстівних грибів;
- легковажне ставлення людей до застережень лікарів через ЗМІ проти збору грибів;
- збір молодих екземплярів отруйних грибів;
- неправильна кулінарна обробка грибів.
Симптоми
Основні симптоми, що виникають при отруєнні грибами:
- сильний біль в животі;
- блювота;
- нудота;
- діарея;
- сильний головний біль;
- запаморочення.
При сильному отруєнні можливі наступні симптоми:
- виникнення галюцинацій;
- розлад психіки;
- підвищене потовиділення;
- звуження зіниць;
- сонливість;
- порушення дихання;
- поява жовтяниці;
- набряк легенів.
Прі ненаданні своєчасної та кваліфікованої допомоги, людина може впасти в кому, а далі може настати летальний результат.
Діагностика та лікування при отруєнні грибами
Особливістю діагностики при масових отруєннях грибами є попереднє медичне сортування по 3 основним групам тяжкості:
- легка (клініка гастроентериту, гепатопатія 1 ступеня, за прогностичними критеріями — сприятливий прогноз);
- середня (клініка гастроентериту, гепатопатія 2 ступеня, за прогностичними критеріями — сумнівний прогноз);
- важка (клініка гастроентериту, гепатопатія 3 ступеня, поліорганна недостатність, за прогностичними критеріями — несприятливий прогноз).
Лікування при масових надходженнях хворих здійснюється за стандартами, які розроблені на підставі прогностичних критеріїв.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Для легкого ступеня тяжкості — промивання шлунку, форсований діурез, деконтамінація кишечника, ентеросорбенти, антибактеріальна терапія, плазмаферез, фізіогемотерапія.
Для середнього ступеня тяжкості — промивання шлунку, форсований діурез, гепатопротектори, антиоксиданти, біопрепарати, свіжозаморожена плазма, амінокислотні препарати, деконтамінація кишечника, ентеросорбенти, антибактеріальна терапія, плазмаферез, фізіогемотерапія.
Для важкого ступеня тяжкості — промивання шлунку, форсований діурез, гепатопротектори, антиоксиданти, біопрепарати, свіжозаморожена плазма, амінокислотні препарати, кортикостероїди, ноотропні препарати, деконтамінація кишечника, ентеросорбенти, антибактеріальна терапія, ентеральне харчування, плазмаферез, гемодіафільтрація, фізіогемотерапія.
Отруєння грибами має сезонний характер. Перші пацієнти зі скаргами на отруєння надходять в клініки ранньою весною. Найбільша кількість отруєнь відбувається в серпні, вересні та жовтні, коли здійснюється основний збір грибів. У цей період отруєння іноді набувають масового характеру.
Ученими також було встановлено, що гриби можуть поглинати з грунту важкі метали, а деякі з них здатні їх накопичувати. Причому окремі види грибів накопичують той чи інший метал. Наприклад, свинуха тонка накопичує свинець та в меншій мірі цинк, маслюк пізній — цинк. Тому дані гриби потрібно з обережністю збирати в екологічно несприятливих регіонах.