Перші симптоми захворювань щитоподібної залози

Щитоподібна залоза впливає майже на всі метаболічні процеси в організмі через гормони, які вона виробляє, адже вона є частиною ендокринної системи. Коли вона виробляє занадто багато або занадто мало важливих гормонів, це називається захворюванням щитоподібної залози.

Захворювання та розлади щитоподібної залози можуть варіюватися від невеликого нешкідливого зоба (збільшення залози), який не потребує лікування, до раку, який загрожує життю. Найпоширеніші проблеми пов’язані з порушенням вироблення тиреоїдних гормонів. Занадто багато гормонів призводить до стану, відомого як гіпертиреоз, тоді як недостатнє вироблення гормонів призводить до гіпотиреозу. Хоча наслідки можуть бути неприємними або дискомфортними, більшість проблем зі щитоподібною залозою можна легко розвʼязати, якщо правильно діагностувати та лікувати.

Які є різні типи проблем зі щитоподібною залозою?

Існує кілька типів проблем зі щитоподібною залозою, зокрема:

Гіпотиреоз

Це стан, коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів, що призводить до уповільнення обмінних процесів організму. Симптоми включають втому, збільшення ваги, непереносність холоду та депресію.

Гіпертиреоз

Тут щитоподібна залоза виробляє занадто багато гормонів, що призводить до прискорення обмінних процесів організму. Симптоми включають втрату ваги, прискорене серцебиття, нервозність і пітливість.

Зоб

Це збільшення щитоподібної залози, яке може виникнути з різних причин, включаючи гіпотиреоз, гіпертиреоз або дефіцит йоду.

Вузли щитоподібної залози

Це невеликі доброякісні (неракові) новоутворення, які можуть розвиватися на щитоподібній залозі. У деяких випадках вони можуть виробляти надлишок гормонів, що призводить до гіпертиреозу.

Рак щитоподібної залози

Це тип раку, який починається в клітинах щитоподібної залози. Симптоми можуть включати пухлину на шиї, захриплість і утруднене ковтання.

Тиреоїдит Хашимото

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система організму атакує щитоподібну залозу, що призводить до гіпотиреозу.

Хвороба Грейвса

Це також аутоімунне захворювання, при якому організм виробляє антитіла, які стимулюють щитоподібну залозу виробляти занадто багато гормонів, що призводить до гіпертиреозу.

Причини захворювань щитоподібної залози

Причини проблем зі щитоподібною залозою відрізняються залежно від типу захворювання. Серед поширених причин:

• Дефіцит йоду. Щитоподібній залозі потрібен йод для виробництва гормонів, а нестача йоду може призвести до збільшення щитоподібної залози (зоба) або гіпотиреозу.
  • Аутоімунне захворювання. Аутоімунні захворювання, такі як тиреоїдит Хашимото або хвороба Грейвса, можуть призвести до того, що імунна система організму атакує щитоподібну залозу, що призводить до гіпотиреозу або гіпертиреозу.
  • Радіаційне опромінення. Вплив радіації, наприклад від медичних процедур або джерел навколишнього середовища, може пошкодити щитоподібну залозу та призвести до гіпотиреозу або підвищеного ризику раку.
  • Хірургія. Операція з видалення частини або всієї щитоподібної залози, наприклад, для лікування раку, може призвести до гіпотиреозу.
  • Медикаменти. Деякі ліки, такі як літій або інтерферон, можуть перешкоджати виробленню гормонів щитоподібної залози та призводити до гіпотиреозу.
  • Вагітність. Вагітність може тимчасово порушити функцію щитоподібної залози та призвести до гіпотиреозу.
  • Генетика. Деякі проблеми зі щитоподібною залозою можуть бути сімейними, що свідчить про генетичний компонент.

Які ранні ознаки проблем зі щитоподібною залозою?

Ранні попереджувальні ознаки проблем зі щитоподібною залозою можуть відрізнятися, однак деякі загальні симптоми включають:

• Відчуття втоми або брак енергії навіть після достатнього сну.
  • Раптова втрата або збільшення ваги, яку неможливо пояснити змінами в дієті чи фізичних вправах.
  • Перепади настрою, дратівливість, тривожність або депресія.
  • Порушення сну, безсоння або надмірна сонливість.
  • Суха/шорстка шкіра або випадання волосся.
  • М'язова слабкість або біль у суглобах.
  • Підвищений або знижений пульс.
  • Зміни в менструальному циклі, такі як більш легкі або рясні періоди або нерегулярні цикли.
  • Видима припухлість на шиї.

Важливо відзначити, що ці симптоми також можуть бути спричинені іншими захворюваннями, тому для визначення причини необхідне належне медичне обстеження.