Аутоімунний тиреоїдит: причини розвитку та лікування
Аутоімунний тиреоїдит або хвороба Хашимото - це є аутоімунне захворювання, тобто розлад, при якому імунна система виступає проти власних тканин організму. У людей з хворобою Хашимото імунна система атакує щитоподібну залозу. Внаслідок чого, це призводить до гіпотиреозу — стану, при якому щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів для потреб організму.
Чому тиреоїдит називається Хашимото?
Хворобу “Аутоімунний тиреоїдит” вперше описав в 1912 році японський лікар-хірург Хашимото Хакару, який виділив 4 випадки запального ураження щитоподібної залози. Згодом це захворювання назвали на честь вченого - “хвороба Хашимото”.
Причини аутоімунного тиреоїдиту
Точна причина хвороби Хашимото невідома, але вважається, що багато факторів відіграють певну роль. Вони включають:
- Гени. У людей, які страждають на хворобу Хашимото, часто є члени сім'ї, які мають захворювання щитоподібної залози або інші аутоімунні захворювання. Це говорить про генетичний компонент захворювання.
- Гормони. Хвороба Хашимото вражає приблизно в сім разів більше жінок, ніж чоловіків, що свідчить про те, що статеві гормони можуть відігравати певну роль. Крім того, деякі жінки мають проблеми зі щитоподібною залозою протягом першого року після народження дитини. Хоча проблема зазвичай зникає, аж у 20% цих жінок розвивається Хашимото через роки.
- Надлишок йоду. Дослідження показують, що певні ліки та занадто багато йоду, мікроелемента, необхідного вашому організму для вироблення гормонів щитоподібної залози, можуть спровокувати захворювання Хашимото у вразливих людей.
- Радіаційний вплив. Повідомлялося про збільшення випадків захворювання щитоподібної залози у людей, які зазнали впливу радіації, включаючи атомні бомби в Японії, аварію на Чорнобильській АЕС та променеве лікування форми раку крові, яка називається хворобою Ходжкіна.
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Симптоми аутоімунного тиреоїдиту Хашимото
Симптоми Хашимото спочатку можуть бути слабкими або розвиватися роками. Першою ознакою захворювання часто є збільшення щитоподібної залози, що називається зобом. Через зоб передня частина шиї може виглядати набряклою. Великий зоб може ускладнити ковтання. Інші симптоми недостатньої активності щитоподібної залози через хворобу Хашимото можуть включати:
- збільшення ваги;
- втому;
- блідість або набряклість обличчя;
- болі в суглобах і м’язах;
- закреп;
- неможливість зігрітися;
- труднощі із вагітністю;
- випадіння волосся, ламке волосся;
- нерегулярні або рясні менструації;
- депресію;
- уповільнений пульс.
Оскільки симптоми захворювання щитоподібної залози Хашимото можуть бути подібними до симптомів інших захворювань, важливо звернутися до лікаря для діагностики.
Діагностика та лікування
Як діагностується тиреоїдит?
Тести на тиреоїдит можуть включати:
- Тести функції щитоподібної залози визначають кількість гормонів (тиреотропного гормону або ТТГ, Т3 і Т4) в крові.
- Тести на антитіла до щитоподібної залози.
- Швидкість осідання еритроцитів.
- Ультразвукове дослідження (УЗД), сонограма щитоподібної залози.
- Тест на поглинання радіоактивного йоду.
Як лікується тиреоїдит?
Зазвичай для лікування хвороби Хашимото використовують замісну гормональну терапію, яка може регулювати рівень гормонів і відновити нормальний метаболізм.
Гіпотиреоз, пов’язаний із хворобою Хашимото, лікують за допомогою синтетичного гормону, який називається левотироксин (Levoxyl, Synthroid, інші). Синтетичний гормон, що працює як гормон Т-4, який природним чином виробляється щитоподібною залозою. Метою лікування є відновлення та підтримання адекватного рівня гормону Т-4 та покращення симптомів гіпотиреозу. Точна доза, яку призначить лікар, буде залежати від ряду факторів, у тому числі від: віку, ваги, тяжкості гіпотиреозу, інших проблем зі здоров'ям та інших ліків, які можуть взаємодіяти з синтетичними гормонами щитоподібної залози.