Профілактика ГРВІ у дітей
У дитячому віці внутрішні органи і системи сформовані не повністю, в тому числі, і імунна система, що робить дитячий організм більш схильним до інфікування. Дотримуючись нескладних рекомендацій з профілактики, можна значно знизити ризик розвитку сезонних хвороб у малюків.
Чому розвиваються
До збудників гострих респіраторних вірусних патологій відносяться такі віруси, як:
- грип;
- респіраторно-синцитіальний вірус;
- парагрип;
- аденовірус;
- ентеровірус;
- Коксакі;
- коронавірус.
Перераховані збудники відрізняються високою контагіозністю, тобто швидко передаються від хворої людини, в більшості випадків, повітряно-крапельним шляхом. За рідким винятком передача вірусу відбувається контактно-побутовим шляхом. Згідно зі статистичними відомостями, частота ГРВІ в дитячому віці коливається від 4 до 8 разів на рік. Максимальна кількість випадків захворювання реєструються в холодний час року, починаючи з жовтня до квітня.
До групи ризику входять малюки з вродженими вадами, імунодефіцитом, супутніми захворюваннями, зі схильністю до алергічних реакцій. До сприятливих факторів відноситься сухість повітря в дитячій кімнаті, переохолодження організму та частий контакт зі хворими людьми.
Як запідозрити
Щоб попередити розвиток ускладнень, необхідно своєчасно звертатися до лікаря, починати лікування. Після проникнення збудника в організм через органи дихальної системи, вірус починає інтенсивно розмножуватися, виділяє токсини, провокує появу клінічних ознак. Запідозрити розвиток гострих респіраторних вірусних хвороб можна на підставі наступних симптомів:
- ломота в тілі;
- гіпертермія (підвищення температури тіла) до 38 градусів;
- міалгія, артралгія (больові відчуття в м'язах, суглобової області);
- виражене нездужання;
- головний біль;
- сонливість;
- поганий апетит.
За відсутністю лікування на початковій стадії, підвищується ризик розвитку таких ускладнень, як:
- приєднання бактеріальної інфекції;
- загострення хронічних інфекційних захворювань (тонзиліт, гайморит);
- судомний синдром;
- гострий стеноз гортані;
- менінгіт;
- міокардит;
- енцефаліт;
- бронхіоліт;
- набряк легень;
- геморагічний синдром;
- мастоїдит;
- гломерулонефрит;
- сепсис;
- паратонзилярний абсцес;
- лімфаденіт.
Профілактичні заходи
Ваш запит успішно відправлено!
У найближчий час з Вами зв'яжеться специаліст
call-центра і уточнить всі питання.
Щоб максимально знизити ризик розвитку гострих респіраторних вірусних патологій та пов'язаних з ними ускладнень, необхідно дотримуватися нескладних рекомендацій:
- У період епідемії вірусних захворювань необхідно обмежити контакт дитини з хворими людьми, а також уникати відвідування місць з великим скупченням людей.
- Дотримуватися правил особистої гігієни (мити руки після відвідування громадських місць, використовувати мило, антисептик);
- Дотримуватися правильного режиму харчування - їсти збалансовану їжу, збагатити раціон фруктами, овочами з великим вмістом вітамінів, зменшити вживання жирних, смажених, гострих, солоних страв;
- Контролювати питний режим (необхідно пити достатньо рідини - компот, морс, відвар, мінеральна вода, соки);
- Необхідно загартовувати організм дитини, починаючи з теплої пори року і поступово знижуючи температуру впливу, тим самим, підвищуючи імунний захист;
- Спати вночі слід не менше 8 годин, достатньо часу приділяти відпочинку.
- Обов'язково - ранкова зарядка, яка допомагає розбудити організм, у тому числі, спортивні заняття, що дозволяє підтримувати фізичну форму на хорошому рівні.
- Одягатися на вулицю необхідно «за погодою», щоб уникнути переохолодження, а також посиленого потовиділення;
- Промивати носові проходи сольовими розчинами, що дозволить очистити слизову оболонку від патогенних мікроорганізмів;
- Регулярне вологе прибирання, провітрювання дитячої кімнати, підтримка оптимальної температури, вологості в домі;
- Санаторно-курортне лікування, бази відпочинку в лісі, горах, поблизу водойм;
- Приймати вітамінно-мінеральні комплекси (за погодженням з лікарем);
- Обмежити контакт дитини зі хворими родичами. Те саме стосується ситуації, коли в дошкільному, шкільному закладі хворіє інша дитина, вихователь. Рекомендується або обмежити спілкування з ними, або суворо дотримуватися заходів профілактики.
Ще одне обов'язкове правило профілактики гострих респіраторних вірусних хвороб полягає в регулярному проведенні профооглядів, завдяки чому лікар контролює активність хронічних захворювань, вроджених аномалій розвитку у малюка, що дозволяє вчасно скоригувати терапію, підтримати імунну систему.