Як попередити ГРВІ восени та взимку?

Днепр пр-т Яворницького, 107 А
8,8
Пн — Пт: 08:00-20:00Сб: 08:00-20:00Нд: 09:00-17:00

Терапевт

34 роки досвіду

Як попередити ГРВІ восени та взимку?

Вірусні захворювання переважають у холодну пору року (восени та взимку) у зв'язку з активізацією інфекційних збудників. При появі симптомів застуди необхідно звернутися до терапевта або сімейного лікаря.

Що таке ГРВІ та як вона передається?

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) — це вірусне захворювання, яке характеризується інтоксикацією організму та ураженням слизових оболонок дихальних органів. Респіраторні захворювання заразні та передаються від людини до людини. Шляхи зараження ГРВІ:

• повітряно-крапельний (при вдиханні повітря, що містить вірус);
  • контактний (при контакті з інфікованою людиною або з зараженими предметами).

Інкубаційний період ГРВІ (від зараження до появи перших симптомів) становить один-три дні. Людина може передавати інфекцію до появи перших ознак застуди.

Які симптоми викликає ГРВІ?

Першими ознаками ГРВІ є слабкість та швидка втомлюваність. Інші симптоми ГРВІ:

• дискомфорт або біль у горлі;
  • підвищення температури тіла;
  • закладеність носа;
  • кашель або чхання;
  • сльозоточивість;
  • ломота у тілі;
  • збільшення лімфовузлів;
  • сонливість;
  • болі у м'язах та суглобах.

Температура при ГРВІ може коливатись від 37,5 до 39 градусів, також застуда може протікати без підвищення температури тіла. Кашель при ГРВІ може бути сухим або вологим (з виділенням мокротиння). Відрізнити грип від ГРВІ можна за симптоматикою. При грипі ознаки інтоксикації організму (головний біль, підвищена температура, ломота у тілі) різко виражені та швидко з'являються. При ГРВІ початок хвороби поступовий, симптоми можуть бути слабко виражені.

ГРВІ може призвести до ускладнень у вигляді захворювань верхніх дихальних шляхів (ларингіту, фарингіту). Також вірусна інфекція може викликати запалення бронхів та легень (бронхіт, пневмонію) і потребує обов'язкового лікування.

Методи лікування ГРВІ у дорослих та дітей

На прийомі терапевт проведе огляд, збере анамнез, прослухає дихальні шуми. При необхідності лікар призначить рентген грудної клітини, аналіз крові та мазок із зіву на мікрофлору. Терапія гострого респіраторного

• захворювання направлена на зняття симптомів. Лікування ГРВІ може включати:

• противірусні препарати;
  • жарознижувальні (при температурі вище 38 градусів);
  • знеболювальні засоби;
  • судинозвужувальні препарати (для зняття симптомів нежитю та покращення дихання);
  • засоби від болю в горлі;
  • протикашльові сиропи та пігулки.

При лікуванні ГРВІ у дорослих та дітей не використовують антибактеріальні препарати, оскільки вони неефективні проти вірусів. Антибіотики можуть призначатися лікарем у разі виникнення бактеріальних ускладнень вірусної інфекції.

Для лікування ГРВІ у немовляти педіатр може призначити жарознижувальні препарати у вигляді свічок чи суспензій. Малюку також потрібно промивати ніс соляним розчином і давати більше рідини (при грудному вигодовуванні частіше прикладати до грудей).

Для лікування ГРВІ у дітей від двох років педіатр може призначити сиропи від кашлю та засоби від болю в горлі. Противірусні для дітей можуть використовуватись з трьох років. Дітям з трьох до 12 років педіатр може призначити противірусні препарати зі зниженим дозуванням. Противірусні засоби при ГРВІ у вагітних можуть застосовуватись у будь-якому триместрі. При вірусних захворюваннях під час вагітності лікування повинен призначати лікар з урахуванням безпеки для матері та плоду.

При грипі у дітей педіатр може призначити анальгетики, жарознижувальні та противірусні засоби. У разі сильного кашлю використовуються протикашльові та відхаркувальні препарати. Щоб швидко одужати від застуди, необхідно дотримуватись постільного режиму, вживати велику кількість рідини (півтора-два літри), провітрювати приміщення. При появі симптомів грипу та застуди необхідна ізоляція пацієнта для запобігання поширенню хвороби.

Які методи профілактики допоможуть попередити ГРВІ?

Існують специфічні та неспецифічні методи профілактики ГРВІ. До неспецифічних засобів відноситься уникнення місць масових скупчень людей, щоб запобігти повітряно-крапельному поширенню інфекції. Інші засоби профілактики ГРВІ:

• використання маски для захисту органів дихання;
  • миття рук з милом;
  • провітрювання приміщення;
  • збалансоване харчування (з достатнім вмістом вітамінів та мінералів);
  • регулярне вологе прибирання.

Для укріплення імунітету потрібні помірні фізичні навантаження, дотримання питного режиму, повноцінний сон (не менше семи годин на добу). Також рекомендується відмовитись від шкідливих звичок (куріння та вживання алкоголю).

До специфічних засобів профілактики вірусних інфекцій відноситься щорічна вакцинація від грипу. Щеплення від грипу робиться восени до початку сезону захворюваності та містить захист від штамів хвороби, які циркулюють у поточному епідемічному сезоні. Протипоказаннями до вакцинації є алергічна реакція на компоненти вакцини, загострення хронічних захворювань. Для отримання щеплення від грипу необхідно звернутися до терапевта чи педіатра, щоб виявити можливі протипоказання.