Що робити при нефриті

Нефрит — це стан, при якому запалюються нефрони, функціональні одиниці нирок. Це запалення, також відоме як гломерулонефрит, може негативно вплинути на функцію нирок.

Нирки – це бобоподібні органи, які фільтрують кров, що циркулює в організмі, щоб видалити з неї надлишок води та відходів. Існує багато типів нефриту з різними причинами. Хоча деякі типи виникають раптово, інші розвиваються як частина хронічного захворювання та потребують постійного лікування.

Класифікація нефритів

Існує кілька різних типів нефриту, зокрема:

• Гострий гломерулонефрит: ця форма нефриту може розвинутися раптово після важкої інфекції, такої як стрептококова ангіна, гепатит або ВІЛ.
  • Вовчаковий нефрит: вовчак є аутоімунним захворюванням, що означає, що імунна система помилково атакує здорові тканини в організмі.
  • Синдром Альпорта або спадковий нефрит: це захворювання може призвести до ниркової недостатності, а також до проблем із зором і слухом. Синдром Альпорта передається в генах, і зазвичай він важчий у чоловіків.
  • Хронічний гломерулонефрит: ця форма нефриту розвивається повільно та викликає мало симптомів на ранніх стадіях. Як і при гострому гломерулонефриті, цей стан може спричинити серйозне ураження нирок і ниркову недостатність. Він може бути сімейним або розвинутися після раптового захворювання.
  • IgA-нефропатія: це одна з найпоширеніших форм нефриту. Він розвивається, коли відкладення антитіл IgA накопичуються в нирках і викликають запалення.
  • Інтерстиціальний нефрит: часто розвивається дуже швидко, ця форма нефриту зазвичай виникає через інфекцію або певні ліки. Він уражає частину нирки, яка називається інтерстицієм, яка є простором, заповненим рідиною.

Причини нефриту

Існує багато різних причин нефриту. У деяких випадках причина може бути незрозумілою. Найпоширенішими з них є:

• сімейна історія захворювання нирок та інфекції;
  • захворювання імунної системи, наприклад вовчак;
  • приймання занадто великої кількості антибіотиків або знеболювальних препаратів;
  • нещодавні операції на сечовивідних шляхах.

Клінічні прояви

Ваші симптоми будуть відрізнятися залежно від типу гострого нефриту. Найпоширенішими симптомами всіх типів гострого нефриту є:

• болі в області тазу;
  • біль або печіння під час сечовипускання;
  • часта потреба в сечовипусканні;
  • каламутна сеча;
  • кров або гній в сечі;
  • біль в області нирок або живота;
  • набряк тіла, як правило, обличчя, ніг і стоп;
  • блювота;
  • лихоманка;
  • високий артеріальний тиск.

Ускладнення

До основних ускладнень нефриту входять:

• нефросклероз;
  • гостра ниркова недостатність;
  • синдром хронічної ниркової недостатності;
  • високий артеріальний тиск;
  • високий рівень холестерину;
  • тромби, включаючи тромбоз глибоких вен (ТГВ) або емболію легеневої артерії;
  • ураження інших органів.

Діагностика нефритів

У деяких випадках лікар може виявити нефрит під час звичайного аналізу крові або сечі. Виявлення білка в сечі може свідчити про те, що нирки працюють неправильно. Аналіз крові, який вимірює відходи в крові під назвою креатинін, також може надати інформацію про здоров’я нирок. Однак біопсія є найкращим способом виявлення нефриту. Для цієї процедури лікар видаляє шматочок нирки за допомогою голки та відправляє його в лабораторію для аналізу.

Загальні принципи лікування нефриту

Лікування нефриту може відрізнятися залежно від причини та типу.

• Гострий нефрит іноді проходить без лікування. Однак зазвичай для цього потрібні ліки та спеціальні процедури, які виводять зайву рідину та небезпечні білки.
  • Лікування хронічного нефриту зазвичай передбачає регулярні перевірки нирок і моніторинг артеріального тиску. Лікарі можуть призначати зволожувальні таблетки для контролю артеріального тиску та зменшення будь-яких набряків.
  • Ліки, які запобігають атаці імунної системи на нирки, також можуть бути корисними в деяких випадках.
  • Лікарі також можуть направити людину з інфекцією нирок до дієтолога, який порадить їм, що їсти, щоб захистити свої нирки. Відповідна дієта зазвичай містить менше білка, солі та калію.