Кардіоміопатія: перші симптоми та лікування

Кардіоміопатія – це загальний термін для захворювань серцевого м’яза, коли стінки серцевих камер стають розтягнутими, потовщеними або жорсткими, що впливає на здатність серця перекачувати кров по тілу.

Кардіоміопатія може призвести до серцевої недостатності. Основні види кардіоміопатії включають дилатаційну, гіпертрофічну та рестриктивну кардіоміопатію. Лікування, яке може включати медикаменти, хірургічні імплантовані пристрої, операцію на серці або, у важких випадках, трансплантацію серця, залежить від типу кардіоміопатії та її серйозності.

Причини кардіоміопатії

Часто причина кардіоміопатії невідома. У деяких людей, однак, це результат іншого захворювання (набутого) або переданого від батьків (успадкованого).

Певні стани здоров’я або поведінка, які можуть призвести до набутої кардіоміопатії, включають:

• Тривале підвищення артеріального тиску.
  • Пошкодження серцевої тканини внаслідок інфаркту.
  • Тривале прискорене серцебиття.
  • Проблеми з серцевими клапанами.
  • COVID-19.
  • Порушення обміну речовин, такі як ожиріння, захворювання щитоподібної залози або цукровий діабет.
  • Нестача в раціоні основних вітамінів або мінералів, таких як тіамін (вітамін B1).
  • Ускладнення вагітності.
  • Накопичення заліза в серцевому м'язі (гемохроматоз).
  • Зростання крихітних грудок запальних клітин (гранульом) у будь-якій частині тіла, включаючи серце та легені (саркоїдоз).
  • Накопичення аномальних білків в органах (амілоїдоз).
  • Розлади сполучної тканини.
  • Вживання надмірної кількості алкоголю протягом багатьох років.

Типи кардіоміопатії включають:

• Дилатаційна кардіоміопатія. При цьому типі кардіоміопатії лівий шлуночок збільшується (розширюється) і не може ефективно відкачувати кров із серця.
  • Гіпертрофічна кардіоміопатія. Цей тип передбачає ненормальне потовщення серцевого м’яза, що ускладнює роботу серця. Це здебільшого впливає на м’яз головної насосної камери серця (лівий шлуночок).
  • Рестриктивна кардіоміопатія. При цьому типі серцевий м’яз стає жорстким і менш гнучким, тому він не може розширюватися і наповнюватися кров’ю між ударами серця.
  • Аритмогенна дисплазія правого шлуночка. При цьому рідкісному типі кардіоміопатії м’яз нижньої правої камери серця (правого шлуночка) заміщується рубцевою тканиною, що може призвести до проблем серцевого ритму.

Симптоми кардіоміопатії

На ранніх стадіях кардіоміопатії може не бути ніяких ознак або симптомів. Але з прогресуванням захворювання зазвичай з’являються ознаки та симптоми, схожі для всіх видів кардіоміопатії, зокрема:

• Задишка при активності або навіть у спокої.
  • Набряки ніг, щиколоток і стоп.
  • Здуття живота через накопичення рідини.
  • Кашель в положенні лежачи.
  • Важко спати рівно.
  • Загальна слабкість і втома.
  • Прискорене серцебиття.
  • Гіпертонія.
  • Дискомфорт або тиск у грудях.
  • Запаморочення та непритомність.

Лікування кардіоміопатії

Лікування залежить від того, наскільки ваше серце пошкоджено внаслідок кардіоміопатії та симптомів, що виникають.

Деякі люди можуть не потребувати лікування до появи симптомів. Іншим, хто починає боротися із задишкою або болем у грудях, можливо, доведеться змінити спосіб життя або почати приймати ліки.

Ви не можете повернути або вилікувати кардіоміопатію, але ви можете впоратися з нею за допомогою деяких із наведених нижче способів:

• Зміни способу життя, спрямовані на здоров’я серця, наприклад підтримка помірної ваги, спроба кинути палити, якщо ви курите, дотримання збалансованої та поживної дієти, керування стресом, коли це можливо, і отримання потрібної кількості фізичної активності.
  • Ліки, включно з тими, які використовуються для лікування високого артеріального тиску, запобігають затримці води, підтримують нормальний ритм серцебиття, запобігають утворенню тромбів і зменшують запалення.
  • Хірургічно імплантовані пристрої, як-от кардіостимулятори та дефібрилятори.
  • Хірургічне втручання, якщо симптоми серйозні та ліки не діють належним чином, можна використовувати шунтування або операцію на клапані. Менш поширеною процедурою є септальна міектомія, яка передбачає видалення частини серцевої тканини з метою покращення кровотоку через серце.
  • Трансплантація серця, яка вважається крайнім заходом.