Хвороби суглобів: артрит, артроз, лікування болю

Хвороби суглобів — це широкий спектр патологій, які вражають суглоби та можуть значно погіршувати якість життя, викликаючи біль, обмеження рухливості та деформації. Найбільш поширеними захворюваннями серед них є артрит та артроз, хоча їх часто плутають.

Що таке артрит?

Артрит — це захворювання, що викликає ушкодження суглобів, які є місцями з'єднання двох кісток у тілі. Суглоби дозволяють кісткам рухатися, і коли вони ушкоджуються, це обмежує їхні функції. Деякі суглоби можуть поступово зношуватися із віком, що часто призводить до артриту. Певні види артриту можуть розвиватися після травм або різних захворювань.

Артрит може вражати будь-які суглоби, але найчастіше зустрічається у наступних зонах:

• руки та зап'ястя;
  • коліна;
  • стегна;
  • стопи та щиколотки;
  • плечі;
  • нижня частина спини (поперековий відділ хребта).

Існують різні типи артриту, включаючи:

1. Остеоартрит — найпоширеніший вид артриту, пов'язаний із віковим зносом суглобів.
  2. Ревматоїдний артрит – захворювання, при якому імунна система помилково атакує суглоби.
  3. Подагра — викликана утворенням кристалів сечової кислоти в суглобах.
  4. Анкілозуючий спондиліт — артрит, що вражає поперековий відділ хребта.
  5. Псоріатичний артрит — розвивається у людей з псоріазом.
  6. Ювенільний артрит – вражає дітей та підлітків.

Симптоми артриту

• Біль у суглобах, особливо під час руху.
  • Скутість чи обмеженість рухів.
  • Набряк та запалення.
  • Зміна кольору шкіри довкола суглоба.
  • Чутливість та відчуття тепла в ураженому суглобі.

Фактори ризику артриту

• Куріння та вживання тютюнових виробів.
  • Наявність сімейного анамнезу артриту.
  • Малорухливий спосіб життя.
  • Супутні стани здоров'я, такі як ожиріння або аутоімунні захворювання.
  • Люди старше 50 років і ті, хто схильний до підвищеного навантаження на суглоби (спортсмени, працівники важкої фізичної праці).

Лікування артриту

Лікування артриту спрямоване на зняття запалення та запобігання руйнуванню суглобів, оскільки це запальне захворювання. Основні методи включають:

• Протизапальні препарати (НПЗП) та кортикостероїди для зменшення запалення та болю.
  • Імуномодулятори, такі як препарати для придушення імунної системи, особливо при аутоімунних формах артриту (наприклад, ревматоїдний артрит).
  • Фізіотерапія та вправи для збереження рухливості суглобів та зміцнення м'язів.
  • У важких випадках може знадобитися хірургічне втручання відновлення функцій суглобів чи його заміни.

Що таке артроз?

Артроз це хронічне захворювання суглобів, при якому відбувається поступове руйнування хрящової тканини. Цей процес супроводжується зміною структури хряща та суглобових поверхонь, що веде до болю, обмеження рухливості та деформації суглобів. Основною причиною артрозу є зношування суглобів з віком, проте існують і інші фактори, що сприяють його розвитку.

Причини артрозу

• Вік: з віком хрящова тканина втрачає свою еластичність та амортизуючі властивості.
  • Надмірна вага: збільшене навантаження на суглоби, особливо на коліна, може прискорити зношування.
  • Травми: переломи та інші травми суглобів можуть спричинити артроз.
  • Генетична схильність: наявність артрозу у ній збільшує ризик захворювання.
  • Підвищені навантаження: надмірні навантаження на суглоби, як у спортсменів чи людей із фізичною роботою, збільшують ризик.

Симптоми артрозу

• Біль, що посилюється при навантаженні та слабшає у спокої. У міру прогресування захворювання, біль стає незмінним.
  • Хруст і клацання під час руху.
  • Обмеження рухливості: через руйнування хрящової тканини зменшується амплітуда рухів у суглобі.
  • Набряк та деформація: через запальні процеси та розростання кісткової тканини (остеофітів) суглоб може збільшуватися у розмірах та деформуватися.

Фактори ризику:

• люди старше 50 років;
  • надмірна вага;
  • наявність травм чи професійних навантажень на суглоби;
  • генетична схильність.

Лікування артрозу

Лікування артрозу, яке спрямоване на уповільнення руйнування суглобів та полегшення болю, включає такі методи:

• Хондропротектори для підтримки та відновлення хрящової тканини.
  • Фізіотерапія та вправи, щоб зберегти рухливість та зміцнити суглоби.
  • Протизапальні препарати для зняття болю, але меншою мірою акцент на боротьбу із запаленням.
  • При значному руйнуванні хряща може бути призначена операція, включаючи ендопротезування суглобів.