Рак простати: особливості, лікування

Рак простати — це захворювання, що розвивається в передміхуровій залозі, розташованій під сечовим міхуром і перед прямою кишкою у чоловіків. Простата виконує різні функції. До них належать вироблення рідини, яка живить і транспортує сперму, секреція простатоспецифічного антигену (PSA), білка, який допомагає спермі зберігати рідкий стан, і допомагає контролювати сечу. Рак простати - серйозне захворювання. На щастя, більшості людей це захворювання діагностують ще до того, як воно пошириться за межі передміхурової залози. Лікування на цій стадії найчастіше успішне та повністю усуває рак.

Які симптоми раку простати?

Рак простати на ранній стадії рідко викликає симптоми. Ці проблеми можуть виникнути у міру прогресування захворювання:

• Часта, іноді термінова, потреба у сечовипусканні, особливо вночі.
  • Слабкий потік сечі або потік, який починається і припиняється.
  • Біль або печіння під час сечовипускання (дизурія).
  • Втрата контролю над сечовим міхуром (нетримання сечі).
  • Втрата контролю над кишківником (нетримання калу).
  • Хвороблива еякуляція та еректильна дисфункція (ЕД).
  • Кров у спермі (гематоспермія) або сечі.
  • Біль у попереку, стегнах або грудях.

Які фактори ризику раку простати?

Найпоширеніші фактори ризику включають:

• Вік. Ризик захворювання зростає з віком. Якщо вам понад 50 років, імовірність постановки діагнозу більша. Близько 60% випадків раку передміхурової залози виникають у людей старше 65 років.
  • Рак простати в сімейному анамнезі. У вас у два-три рази більше шансів захворіти на рак передміхурової залози, якщо ним хворіє близький родич.
  • Генетика. Ви піддаєтеся більшому ризику, якщо у вас синдром Лінча або якщо ви успадкували мутовані (змінені) гени, пов’язані з підвищеним ризиком раку молочної залози (BRCA1 і BRCA2).

Деякі дослідження виявили інші фактори ризику раку простати, але дані неоднозначні. Інші потенційні фактори ризику включають:

• Куріння та зловживання алкоголем
  • Простатит
  • Ожиріння
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Лікування

Лікування залежатиме від стадії раку, серед інших факторів, таких як бал Глісона та рівень ПСА. Варто також зазначити, що багато варіантів лікування можуть бути застосовані, незалежно від стадії раку.

Початкова стадія раку простати

Якщо рак невеликий і локалізований, лікар може порекомендувати:

• Пильне очікування або моніторинг. Лікар може регулярно перевіряти рівень ПСА в крові, але не вживати негайних заходів або робити повторну біопсію передміхурової залози, щоб перевірити, чи прогресує рак, що вимагає вжиття заходів/лікування.
  • Хірургія. Якщо людині потрібна операція, її проведе уролог. Це хірург, який спеціалізується на лікуванні захворювань сечостатевої системи. Він може виконати радикальну простатектомію для видалення пухлини.
  • Радіотерапія. Це лікування використовує радіацію для знищення ракових клітин або запобігання їх росту. Варіанти ранньої стадії раку простати можуть включати зовнішню, внутрішню, або конформну променеву терапію.
  • Гормональне лікування. Гормональна терапія знижує рівень андрогенів (чоловічих статевих гормонів) в організмі або блокує їх вироблення. Зниження або блокування циркулюючих рівнів цих гормонів може тимчасово пригнічувати ріст раку простати.

Запущений рак простати

Коли рак росте, він може поширюватися по всьому тілу. Якщо він поширюється або повертається після ремісії, варіанти лікування зміняться. Опції можуть включати:

• Хімієтерапія: у цьому варіанті використовуються ліки, які допомагають зупинити ріст ракових клітин.
  • Гормональна терапія: блокування або зменшення специфічних андрогенів, здається, зупиняє або затримує ріст ракових клітин. Одним із варіантів є операція з видалення яєчок, які виробляють найбільше тестостерону, або прийняти ін’єкцію чи таблетку, яка біохімічно імітує видалення яєчок, викликаючи подібний ефект при виснаженні тестостерону.
  • Цільова терапія: цей метод використовує ліки або інші речовини, які ідентифікують і атакують специфічні ракові клітини. Наприклад, якщо хтось є носієм мутації BRCA, тоді інгібітор PARP для перорального застосування може націлитися на мутацію та вбити ракові клітини.
  • Імунотерапія: цей метод використовує імунну систему людини для боротьби з раком. Вчені можуть використовувати речовини, які виробляє організм, або створювати їх у лабораторії, щоб посилити або відновити природний захист організму від раку.