Операція при виразці шлунка ― це метод хірургічного лікування діагностованої виразки шлунка у випадку, якщо консервативне лікування було неефективним або потрібно невідкладне оперативне втручання.
Підготовчі процедури
До виконання операції лікар-гастроентеролог призначає низку досліджень:
- фіброгастродуоденоскопія (ФГДС);
- езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС);
- біохімічний аналіз крові;
- ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини;
- pH-метрія (вимірювання кислотності в шлунково-кишковому тракті);
- копрограма (аналіз калу);
- комп'ютерна томографія черевної порожнини;
- радіоізотопне сканування;
- рентгенографія.
Операція при виразці шлунка
Операції при виразці шлунка бувають різними.
- Резекція — видаляють частину шлунка, ураженого виразкою, щоб соляна кислота, яка виділяється, не призвела до появи нових виразок. Обсяг резекції визначається локалізацією виразки.
- Ваготомія — відсікають нервові закінчення, які відповідають за вироблення гастрину ― гормону, який бере участь у регуляції травлення. Завдяки цьому шлунок залишається цілим: операція не вимагає його видалення, а виразки поступово гояться.
- Ендоскопія — роблять кілька невеликих проколів, через які вводиться спеціальна техніка для ендоскопії. Хірург акуратно відокремлює задній блукаючий нерв, що знаходиться біля шлунка, і перетинає його разом із дрібними гілками. Передні гілки перетинаються біля передньої стінки шлунка.
Показання та протипоказання
Показання до оперативного втручання при виразці шлунка можуть бути абсолютними і відносними. Абсолютні показання до операції — кровотечі, які не вдається зупинити, пілоростеноз, пенетрація, перфорація виразки. За відносними показаннями операція може призначатися у випадках, коли виразка шлунка незадовільно контролюється за допомогою медикаментів, коли у пацієнта спостерігаються часті погіршення стану.
Існує низка протипоказань до оперування шлунка. У їх числі супутні серцево-судинні захворювання, похилий вік хворого, алергія.
Наслідки
Будь-яка з проведених операцій із видалення виразки може викликати різні ускладнення. Вони можуть виникнути відразу або через якийсь час. Серед найбільш частих ускладнень можна назвати такі:
- кровотеча;
- післяопераційний перитоніт;
- кишкова непрохідність;
- нагноєння;
- запалення або деформація накладених швів;
- демпінг-синдром;
- синдром привідної петлі;
- лужний рефлюкс-гастрит.