Перелом ― це повне або часткове руйнування кістки як єдиного, монолітного фрагмента тіла, порушення її цілісності за умови, коли травмуючий вплив перевищує її міцність. Поділяють на дві групи: закриті та відкриті ― залежно від того, пов'язана кісткова рана з зовнішнім середовищем через ушкоджені м'які тканини та шкіру чи ні. Можна легко діагностувати. Загальними симптомами при порушенні кісткової тканини вважають:
- гострий або тупий біль;
- набряк прилеглих тканин;
- нетипова рухливість;
- порушення рухової функції;
- утворення гематоми.
Як лікувати
Одномоментна репозиція перелому проводиться якомога раніше, до розвитку набряку. Зіставлення кісткових відламків здійснюється вручну або за допомогою спеціальних апаратів (закрита репозиція). За певними показаннями виконується оперативним шляхом (відкрита репозиція). Анестезія ― необхідна умова успішного репонування.
Поступова репозиція уламків виконується методом скелетного витягнення чи за допомогою позаосередкового компресійно-дистракційного остеосинтезу. Після цього, а також у тих випадках, коли зміщення не було зовсім, здійснюється фіксація перелому, що полягає у тривалому утриманні відламків у стані адекватного зіставлення. Залежно від використовуваного способу утримання виділяють декілька методів лікування.
Яку діагностику проходити
До обов'язкових діагностичних методів зараховують: огляд травматолога, рентгенівські знімки. Рентген робиться до і після лікування, а також через деякий час із метою визначення правильності зрощення кісток. Рентгенологічне дослідження, яке уточнює морфологію перелому (вид зміщення відламків, характер площини зламу і т. д.), повинно проводитися, як правило, у всіх випадках підозри на наявність пошкодження кістки, а також для контролю за процесом лікування (контроль за вправлянням уламків, перебудовою кістки тощо). Необхідно робити рентгенівські знімки пошкоджених ділянок кістки мінімум у 2 проекціях. Важливий додатковий метод діагностики ― стереорентгенографія, за допомогою якої можна встановити просторові взаємини відламків.
Наслідки
Нерідко після неправильного (найчастіше самовільного та безконтрольного) зрощення кісткових відламків хворих турбують болі в кістках і суглобах, набряки пошкодженої ділянки, порушення рухів, згинальні контрактури, атрофія прилеглих м'язів.м