Офтальмоскопія очного дна — це огляд внутрішньої поверхні очного яблука задля оцінки стану судин, сітківки та диска зорового нерва. Допомагає діагностувати не лише захворювання очей, а й внутрішніх органів та нервової системи, симптоми яких проявляються у зоні дослідження.
Підготовчі процедури
Пацієнт повинен зняти окуляри безпосередньо перед офтальмоскопією. Контактні лінзи можна залишити.
Щоб отримати максимум інформації про стан перефирії очного яблука, потрібно, щоб зіниці були розширеними. Для цього лікар за 15 хвилин до процедури закапує в очі пацієнта 1% розчин тропікаміду або 0,5% розчин раціклопентолату. Якщо ці засоби протипоказані, пацієнт на 1-2 хвилини заплющує очі.
Офтальмоскопія очного дна
Лікар просить пацієнта дивитись перед собою, але не фокусувати погляд. Вмикає офтальмоскоп та спрямовує на око пацієнта промінь світла із відстані у 15 см. Після звикання органа лікар поступово зменшує відстань, щоб полегшити огляд. Враховуючи індивідуальні особливості пацієнта та стан очей, змінює потужність променя.
Офтальмолог бачить судини, очний нерв та сітківку у 5-кратному збільшенні. Щоб дослідити периферичні зони, змінює положення пристрою та напрямок променя. Просить пацієнта подивитись у різні сторони, щоб для огляду відкрились кришталик та склоподібне тіло. У разі необхідності лікар вимірює внутрішньоочний тиск.
Процедура триває недовго, не спричиняє болю та ускладнення. Упродовж 2-3 годин після неї важко буде фокусувати погляд, але потім зір нормалізується.
Показання та протипоказання
Показання:
- вагітність;
- цукровий діабет;
- запальні процеси та підозра у відшаруванні сітківки;
- генетична схильність до хвороб очей;
- куряча сліпота.
Протипоказання:
- сльозотеча;
- боязнь світла;
- вузькі зіниці, що не піддаються розширенню;
- деякі серцево-судинні захворювання;
- міоз;
- недостатня прозорість склоподібного тіла та кришталика.
Наслідки
Лікар отримує інформацію про:
- стан зорового нерва;
- порушення у сітківці;
- особливості кровоносних судин;
- перебіг захворювання;
- гостроту та причини погіршення зору;
- наявність або відсутність пухлин.