Видалення сторонніх тіл — це усунення предметів, їх частин, решток неорганічного та органічного походження, які не повинні знаходитись у здоровому організмі. Сторонні тіла потрапляють у результаті пошкодження слизової оболонки та інших механічних травм, ковтання та дихання, статевих збочень та хуліганських дій. Відрізняються за структурою, формою та розмірами. Переважно це кам’яні, металеві, скляні та дерев’яні предмети, а також органічні частки (кістки тварин та риб, новоутворення із рослинних залишків та волосся у шлунку тощо). Сторонніми тілами у медицині не вважаються паразити, камені в органах сечостатевої системи, ксеноматеріали та ксенопротези.
Підготовчі процедури
Перед початком маніпуляції лікар:
- оглядає пацієнта;
- збирає анамнез;
- встановлює форму, розміри, характер стороннього тіла;
- вивчає показники лабораторних та клінічних досліджень;
- готує пацієнта психологічно;
- здійснює маніпуляції щодо стабілізації діяльності життєво важливих органів хворого.
Видалення сторонніх тіл
Найбезпечніший метод базується на використанні шприца типу Жане (об’єм 100-150 мл). Стороннє тіло вимивають спеціально підготовленою рідиною. Ще один варіант — зондування. Пацієнту вводять короткочасний наркоз. Витягують стороннє тіло за допомогою зонда. Якщо воно набрякло, зневоднюють унаслідок взаємодії із кількома краплями 70% спирту. Комаху потрібно умертвити кількома краплями чистого спирту або теплої олії, а далі промити.
Якщо стороннє тіло частково або повністю знаходиться у м’яких або твердих тканинах організму, призначається оперативне втручання. Пацієнту вводять наркоз. Розрізають м’які тканини та усувають чужорідне тіло. Інколи коригують стан кісткової тканини. Також сторонні тіла усуваються у результаті:
- сякання носа;
- впливу пінцетом або щипцями;
- подрібнення;
- застосування електромагніта.
Показання та протипоказання
Показання:
- постійні больові відчуття;
- некротичні зміни;
- зниження апетиту;
- запалення;
- кровотеча;
- загальний слабкий стан.
Видалення сторонніх тіл не варто проводити хірургічним шляхом, якщо пацієнт перебуває у стані шоку або відновлюється після інфаркту або інсульту. Не рекомендована маніпуляція за наявності супутніх захворювань, що зумовлюють її непереносимість.
Наслідки
Результати процедури:
- відсутність відчуття дискомфорту та болю;
- попередження розвитку запальних процесів;
- можливість повернення до повноцінного життя;
- відновлення функціональних можливостей систем органів.