Миготлива аритмія: що це за хвороба

Миготлива аритмія або фібриляція передсердь (ФП) - це нерегулярний серцевий ритм (аритмія), який починається у верхніх відділах (передсердях) вашого серця. Якщо у вас фібриляція передсердь, нормальний цикл електричних імпульсів у серці переривається, що призводить до швидкого хаотичного серцевого ритму та поганого руху крові від передсердь до нижніх камер (шлуночків).

Розрізняють три типи мерехтливої аритмії:

• Пароксизмальна (приступоподібна): цей тип виникає періодично та припиняється самостійно протягом семи днів.
  • Постійна аритмія: цей тип фібриляції передсердь триває довше семи днів. На відміну від пароксизмального, для відновлення нормального ритму може знадобитися кардіоверсія (удари серця електричним струмом).
  • Довготривалий стійкий фіброз: це схоже на стійкий фіброз, але триває довше року.

Симптоми мерехтливої аритмії

Іноді ФП не викликає жодних симптомів. Людина може не знати, що вона у неї є. Проте, якщо це викликає симптоми, вони можуть включати:

• Стенокардія (біль у грудях, спричинений зниженням кровопостачання серцевого м’яза)
  • Запаморочення
  • Непритомність (непритомність)
  • Втома
  • Серцебиття (відчуття, ніби серце тріпотить або прискорюється)
  • Слабкість
  • Задишка

Фібриляція передсердь також може призвести до серйозних ускладнень:

• Кровотеча
  • Серцевий напад
  • Інсульт
  • Зупинка серця

Фактори ризику мерехтливої аритмії

Мерехтлива аритмія частіше виникає у людей з певними характеристиками:

• Вік старше 50 років
  • Вживання алкоголю
  • Серцева недостатність
  • Високий рівень стресу
  • Гіпертонія
  • Чоловіча стать
  • Ожиріння
  • Апное сну або поганий сон
  • Високий зріст
  • Захворювання щитоподібної залози
  • Захворювання може бути сімейним, особливо коли це відбувається в молодому віці.

Діагностика миготливої аритмії

Для діагностики миготливої аритмії використовуються різні методи, такі як:

• Фізикальний огляд/ Проводиться лікарем виявлення неритмічності тонів серця і коливання їх гучності.
  • Ехокардіографія (УЗД серця). Дозволяє оцінити стан серцевого м'яза та клапанів.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця. Застосовується для детального зображення структури серця.
  • Комп'ютерна томографія (КТ) серця. Використовується для перевірки легеневих вен та порушень кровообігу.
  • Електрокардіограма (ЕКГ). Важливий інструмент для визначення аритмії, на ЕКГ миготлива аритмія характеризується абсолютно нерегулярними інтервалами R-R та відсутністю чітких зубців P.
  • Аналізи крові. Можуть проводитися для визначення рівня електролітів, функції щитоподібної залози та інших показників, які можуть впливати на роботу серця.

Лікування миготливої аритмії

Лікарська терапія:

• Препарати проти аритмії для відновлення ритму серця.
  • Ліки для контролю частоти серцевих скорочень.
  • Бета-адреноблокатори для контролю частоти та сили скорочень серця.
  • Електрична кардіоверсія - процедура, за якої електричний розряд використовується для відновлення нормального ритму серця.
  • Катетерна абляція - мінімально інвазивна процедура, при якій області в серці, що викликають аритмію, знищуються за допомогою радіочастотного випромінювання або заморожування.
  • Профілактика тромбоемболічних ускладнень - призначення антикоагулянтів для запобігання утворенню тромбів.

Зміна способу життя:

• Управління факторами ризику, такими як високий кров'яний тиск та ожиріння.
  • Відмова від куріння та помірне вживання алкоголю.
  • Підтримка здорової ваги та збалансованого харчування.
  • Регулярні фізичні вправи.